600 Milyon Samsung Android Cihaz Güvenlik Riski Taşıyor

Bir güvenlik firması, 600 milyon Samsung cihaza yüklenmiş olan klavye uygulamasına dikkat çekti. Bu uygulama şu anda tüm dünyada, tüm Samsung kullanıcılarını tehdit ediyor.

Özellikle bir ya da iki yıldır Samsung akıllı telefon kullananların dikkat etmesi için uyarı yapıldı. Bu açığın Samsung tarafından henüz bir yaması ya da çaresi yayınlanmadı. Bu tehdit 2013 yılından bu yana Samsung kullanan herkesi ve tüm modelleri kapsıyor.

NowSource isimli bir güvenlik yazılım firmasının raporuna göre, sorun Samsung cihazlara fabrika tarafından yüklenmiş olan klavye uygulamasında. Bu uygulama yeni aldığı otomatik güncellemeyle dünyadaki tüm Samsung akıllı telefonları önemli bir güvenlik açığıyla karşı karşıya bırakıyor.

samsung_keyboard

Bu güncellemeyle ortaya çıkan güvenlik açıkları; Samsung telefonların kamera ve GPS sensörlerinin ele geçirilmesine, mikrofonun bir dinleme cihazı gibi kullanılmasına, mesajların okunmasına, telefon konuşmalarının uzaktan kaydına, resimlerin ve özel klasörlerin ele geçirilmesine olanak tanıyor. Bu güncelleme yüzlerce ülkede 600 milyon kadar Samsung telefonu tehdit altında bıraktı.

Forbes dergisinin dün yayınladığı habere göre Samsung konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmadı, ancak boş oturmuyor. Çok yakında bir güncelleme Samsung cihazlara gelecek gibi görünüyor.

Güvenlik açığının nasıl oluştuğu aşağıdaki videoda detaylı olarak gösterilmiş.

Bu haberin ardından akıllara gelen bir diğer soru ise ücretsiz klavye uygulaması SwiftKey kullanıcılarının da bu güvenlik açığına sahip olup olmadığı oldu. SwiftKey teknoloji kullanılarak geliştirilen Samsung Swift klavye uygulamasında bulunan güvenlik açığı, SwiftKey uygulamasında bulunmuyor. Bu durumu kendi bloğunda paylaştığı bir haber ile resmi olarak açıklayan SwiftKey, yaşanan güvenlik sorunundan SwiftKey uygulamasının etkilenmediğini duyurdu.

Kaynak: http://www.tamindir.com/