Banner
FreeBitcoin

Samsung Galaxy S3 IMEI Sorunları

Son zamanlarda Samsung Android telefonlarda kişiselleştirilmiş ROM yükleme sonrasında veya Samsung tarafından EFS partition formatının değiştirilmesi (EFS v1 > v2 yapılmıştır) gibi nedeniyle EFS bölümünün okunamamasından dolayı telefon IMEI numarasını ya boş ya da  004999010640000 olarak göstermektedir.

Öncelikle bazı terimlerin açıklamasını yapalım:

IMEI – International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltılmışıdır ve Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak bilinir. Dünyada her GSM cihazın bir IMEI numarası bulunur ve bu numara tekdir. Cihazınızın IMEI numarasını telefonun arka kapak içindeki plakada, ürünün faturasında (Türkiye’de faturaya yazılmak zorunda) veya arama ekranında *#06* tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

CheckIMEI

Detay için bkz. Vikipedia  (IMEI kayıt sorgulama için: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama)

EFS – (/efs) cihazınıza ait IMEI, network MAC adresi gibi bazı cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür (partition). Bu bölümün bozulması veya silinmesi telefonunuzun bu bilgilerinin kaybolması anlamına gelir. Bu durumda telefonunuzun IMEI ‘si 000000000000000 veya 004999010640000 /01 olarak gösterilir.

Screenshot_2013-09-21-15-56-54

ve bu durumda şebekeye bağlanamazsınız ve arama yaparken “Ağda kayıtlı değil” hatası alırsınız.

Screenshot_2013-09-21-15-56-47

Peki neden bu şekilde IMEI bilgim kayboldu ve şebekeye bağlanamıyorum? Nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Cihazınızın /efs partition formatı değişmiştir
 • /efs bölümü bozulmuştur

Samsung ROM larının yapım numaraları bize bazı bilgiler verir. Kullandığınız ROM firmware yapım numarasını Ayarlar > Cihaz hakkında veya Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsü altında en altta görürsünüz. Veya arama ekranında *#1234# tuşlayarak da bilgiyi alabilirsiniz.

Screenshot_2013-09-21-16-10-57

 • M = 2013
 • E = Mayıs
 • 7 = Revizyon numarası

Samsung son çıkarttığı bazı firmware lerde (Örn: MG2 ve MG4) EFS bölümünde bulunan baseband modem sürümünü v2 yapmıştır ve bu durumda v1 tip baseband kullanan ROM lar yüklendiğinde /efs bölümü okunamaz ve IMEI gösterilemez.

 • EFS v2 tip baseband yüklü ROM v2 ve v1 tipleri okuyabilir.
 • EFS v1 tip baseband yüklü ROM sadece v1 tipleri okuyabilir. Bu nedenle v2 den v1 tip ROM’a dönerseniz bu sorunu yaşarsınız.

Örneğin Galaxy S3 için Temmuz 2013 sonrası yüklenmiş/güncellenmiş orijinal veya özel ROM’ sahipseniz kesinlikle MGx ve ötesi bir ROM yüklemeniz gereklidir. Aksi takdirde IMEI kaybı yaşayabilirsiniz.

Peki yanlışlıkla v1 tip baseband ROM yükleyip IMEI’niz uçtu ise ne yapacağız. Aşağıda Samsung modellere göre uygun adımları takip ediniz. Bu tip işlemleri yapmada uzman değilseniz tecrübeli birinden yardım alınız.

 • Android 4.3 Öncesi
 • Android 4.3 XXUGMK6

Galaxy S3 IMEI ve EFS Partition Düzeltme İşlemi

Alternatif-1: Orijinal resmi Samsung 4.1.2 firmware yüklemek (I9300OXAEMG4)

(Not: Bu işlem standart S3 modeli içindir. S3 mini için değildir.)

 1. Buraya tıklayarak zip dosya içinde firmware dosyasını indirin (Ücretsiz Download seçin, sonra açılan pencerede “No” seçin, 30 sn bekleme sonunda güvenlik kelimesi altında Download yanında “Download manager” işaretli ise onu kaldırın)
 2. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 3. Zip dosyayı bir klasörde açın
 4. Bu firmware KIES uyumlu olduğundan KIES ile yükleyebilirsiniz. Veya alternatif olarak ODIN ile yükleme yapınız. (ODIN ile nasıl ROM yükleme yapılır?) 

Bu yöntem sonucunda telefonu yeniden başlattığınızda Samsung yazısında takılı kalırsa telefonu kapatın ve sonrasında Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına beraber basarak Android resmi ekranda görününce bırakın. Açılan Android System Recovery <3e> menüsünden ses tuşları ile “wipe data/factory reset” seçin açma kapama düğmesine basın. Sonrasında ses tuşları ile Yes üzerine gelip açma kapama düşmesi ile onaylayın. Gerekli temizlikler yapılacak ve tekrar menüye dönecek. “reboot system now” ile telefonu başlatın, açılacaktır.

Alternatif-2: Baseband v2 modem yüklemek

Bu alternatifi mevcut yüklediğiniz özel (custom) ROM’da kalmak veya v1 tipi baseband ROM yüklemek isterseniz uygulayın. Bu metod sadece root edilmiş telefonlarda çalışacaktır.

 1. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 2. Buraya tıklayarak gerekli baseband v2 yükleme dosyasını indirin ve indirdiğiniz EFSv2_basebands.zip adlı dosyayı telefonunuzun SD belleğine kopyalayın (ana bölüme).
 3. Telefonunuzu Recovery menüsünde açın. Bu modda açmak için Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına bir süre beraber basılı tutun ve Recovery ekranı gelince bırakın. Eğer Recovery yüklü değilse CWM veya TWRP tip Recovery’lerden birini yükleyin. TWRP dokunmatik destekli ve kullanışlı onu tavsiye ederim. Yüklemek için buradaki makaleye göz atın. TWRP Recovery ekranı açılınca (alttaki ekran) “Install” butona basın ve SD belleğe koyduğumuz dosyayı seçin ve açılan ekranda onaylamak için “Swipe to Confirm Flash” sağa doğru kaydırın. Açılan yeni ekranda size MG2/MG4/MH1 tiplerinden hangisini yüklemek istediğinizi soracak. Önceki v2 ROM sürümünü hatırtlıyorsanız son 3 harfe bakarak bulabilirsiniz. Hatırlamıyorsanız veya bilmiyorsanız MG4 deneyin önce. Son olarak Yes/No ile sizden konfirmasyon alacak. Yes ile devam edin.
  twrp
 4. İşlem bitince “Reboot System” ile telefonu yeniden başlatın ve *#06# ile IMEI kontrolü yapın ve şebekenin gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. MG4 seçeneği çalışmamışsa telefonu yine Recovery menüsüne alıp MG2 ve son olarak MH1 deneyin.
 6. OPSİYONEL ADIM AMA TAVSİYE: Rocovery ekrana girip “Backup” ile tüm sistemin yedeğini alın. Yedek alırken “EFS” bölümünü işaretleyin ve External SD seçmeyi unutmayın ki yedek SD belleğe alınsın (2 GB boş yer olduğundan emin olun)

Android Sürüm 4.3 XXUGMK6 İçin IMEI Düzeltme

 1. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 2. Buraya tıklayarak gerekli XXUGMK6_modem yükleme dosyasını ve sonra buraya tıklayarak XXUGMK6_kernel zipli dosyaları indirin ve indirdiğiniz dosyaları telefonunuzun SD belleğine kopyalayın (ana bölüme).
 3. Telefonunuzu Recovery menüsünde açın. Bu modda açmak için Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına bir süre beraber basılı tutun ve Recovery ekranı gelince bırakın. Eğer Recovery yüklü değilse CWM veya TWRP tip Custom Recovery’lerden birini yükleyin. TWRP dokunmatik destekli ve kullanışlı onu tavsiye ederim. Yüklemek için buradaki makaleye göz atın.TWRP Recovery ekranı açılınca (alttaki ekran) “Install” butona basın ve SD belleğe koyduğumuz modem dosyasını seçin ve açılan ekranda onaylamak için “Swipe to Confirm Flash” sağa doğru kaydırarak yükleyin. Aynı şekilde kernel dosyasını da yükleyin.twrp
 4. İşlem bitince “Reboot System” ile telefonu yeniden başlatın ve *#06# ile IMEI kontrolü yapın ve şebekenin gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. OPSİYONEL ADIM AMA TAVSİYE: Rocovery ekrana girip “Backup” ile tüm sistemin yedeğini alın. Yedek alırken “EFS” bölümünü işaretleyin ve External SD seçmeyi unutmayın ki yedek SD belleğe alınsın (2 GB boş yer olduğundan emin olun)
IMEI kaydı olup olmadığı kontrolü için ilgili makalemize göz atabilirsiniz. http://www.androiddunya.com/imei-nedir-telefonum-acaba-klonlanmis-mi/
728x90
 • erhan

  sen adamın dibisin ama benim durum daha farklı 4.2.2 yükledim cihaz yurt dışı bu arada . ne güzel sevndm actım ama yalnzca acıl aramalar yazıyo imei ne baktm silinmişmi dye yok imei yi sorguladım kayıtlı yazıyor. sonra 4.1.2 ye dönüyüm dedim recovery felan reset di şuydu buydu actım yine aynı . sizce sorun ne ?

  • xrxdude

   Bu durumda SIM kartta bir sorun akla geliyor. Başka bir telefonda sim kartı denediniz mi?

   • Kemal

    Arkadaşlar yurtdışından galaxy s4 getirtmiştim pasaport bulamadığımdan dolayı imei attırayım dedim götürdüğüm telefoncu yapamadı ve *#06# yapınca imei numarası görünmüyor. Telefonun düzeltilebilmesi mümkünmüdür acaba?

    • androiddunya

     Orijinal ROM yüklemeyi deneyin

     • tolga

      acil yardım edebilir misiniz lütfem? Bende s3 4.2.2 vardı 4.3 güncelleme yapmadan önce efs yedeğini ktool ile almıştım ve anlattıgınız gibi sorunsuz yaptım. telefon ilk açıldığında imei vardı yalnız ağda kayıtlı değil hatası alıyordum ktool ile restore efs from yapıp burdan 1.sini sonra 2. restore tar dedim yeniden başladı ve bu sefer imei 0049. . / 1 imei gitti baya uğraştım fakat olmadı yardım edermisiniz?

 • Aytaç

  Çok teşekkür ederim. Saatlerdir internette dolaşıyorum. XDA’yı karış karış gezdim, denemediğim yöntem kalmadı.

 • Erhan Demirli

  Merhaba Kardeş ben I9500 kullanıcısıyım, I9500XXUAMDK_I9500OJVAMDK_I9500XXUAMDK_HOME.tar romunu yükledikten sonra imei 049.. diye giden bir numara oldu. Ve ardından şebeke sorununu getirdi, 2 ay önce oldu bu olay garantıye yolladım 1 ay benı oyaladılar yapamadan birde garantidışı şeklinde gönderdiler , bende araştırdım ve bir yöntem buldum I9500XXUAMDE_I9500ODDAMDC_INU romu yükleyip CF- root atıyoruz ve imei yazdırıyoruz telefona ve servıce moddan kodları gırıyoruz kodları gırmeden şebeke gelmiyor ve telefon her kapandıgında tekrarlamak gerekıyor o kodları, neyse benım asıl sorunum şu telefonun rootunu unroot yapıp kaldırdım ama hala custom yazıyor şuan tekrar root atmak istiyorum atamıyorum neden oluyor bimiyorum odin hata veriyor başka sürümleride aynı hatayı veriyor , rootu kaldırmamın sebebı telefona güncelleme gelmiyor güncelleyemiyorum kiesten güncelle dediğimde yeni rom indiriyor bu heralde imei numarasını geri siler diye düşünüyorum ama tam emin değilim. ben telefonun imeisini uçurmadan nasıl güncelleyebilirim veya I9500 şebeke sorunu çözüldümü ? Fceboktn bana ulaşın lütfen /zogor0 profilim..

  • xrxdude

   Güncellemeyi KIES ile yapmanıza çok gerek yok manuel yüklemede uzman görünüyorsunuz. sammobile.com sitesi güncel ROM ları yayınlıyor. Oradan indirip ODIN ile kurun. ODIN güncel sürümlerini kullanın 3.07 veya 3.09. Öncesinde Recovery den herşeyi temizleyin (SD bellek hariç)

  • AYKUT YAMAN

   erhan kardeş s4 gt 9500 model bende telefon var orjınal.bu telefona nasıl imei atttın kardeş..lütfen yardım et ben bir türlü beceremedim…özelden mesaj atabilirsin… aykutyaman_100@hotmail.com çok acil yardım bekliyorum…..

  • Erhan Demirli

   Arkadaşlar telefon EFS bozuk nasıl düzelticez İ9500

 • irfan

  Çok çok teşekkür ederim.

 • KEMAL

  müthişsiniz. Saatlerdir araştırıyorum. Ve sonunda sizin yazdıklarınızı yaptım ve oldu. Emeğinize sağlı. Teşekkürler

 • Eray Durukan

  aga animasyon ekrani kaldi wipede yaptim ne yapmam lazim

 • Mahir

  Merhaba insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  Telefonum s3 mini ve klon imeili, malesef android güncelleme yaptıktan sonra şebeke kafasına göre takılmaya başladı gelip gidiyor. İmei duruyor.

  değişik romlar yükledim olmadı hat gelmedi. Şu an cihazda Dmodv6 rom yüklü

  yukarıda vermiş olduğunuz rom galiba I9300XXEMG4_I9300OXAEMG4_BTU.zip
  bu I9300, benim telefon 8190 (s3 mini) buna yüklenir mi.

  EFSv2_basebands.zip bunu denedim 3 bandı da kurdum yine hat gelmedi.

  şimdi internetten orjinal XXAMG4 türkçe rom indiriyorum bunu atsam düzelirmi

  veya imei değiştirebiliyor muyum.

  Teşekkürler.

  • xrxdude

   Merhaba, kesinlikle S3 mini cihaza normal S3 ROM lar yüklemeyin, cihazı bozabilirsiniz (brick). Tavsiyem EFS yedeği önceden almışsanız orijinal S3 mini ROM yükleyip sonra EFS yedeği yerine koyun

   • süleyman

    hocam benim de sorun aynı. s3 mini klonlu imei ama kayıtlı.arkadaşın dediği gibi şebeke kafasına göre gidiyor.ağda kayıtlı değil. ayrıca efs yedeğini de almadık daha önce.bu durumda ne yapabilriz.efs yedeğini nerden temin edebilriz. acil yardım lütfen 🙁

 • Yunus Birel

  Merhabalar Öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

  S3 ümü bir hafta önce SAMSUNG servisine vermiştirm titreşimi ve birkaç teknik sorun için. Yazılım atılması gerektiğini söylediler ve atın dedım. Bugün (24 Ekim 2013) telefonumu aldım. Yazılım atmışlar atmasına ama ilginçbi yazılım atmışlar… neyse çok geçmeden arama yapamadığımı farkettım ve aramadığım teknik servis ve internet kalmadı nedenin IMEI den kaynaklandığını öğrendim ve sayfanızı buldum.

  1. Metodu yani ORJINALi biraz çekinerekte olsa 1 saat once ODIN ile yükledim ve hiçbir sıkıntı olmadan Telefonum eski haline döndü. Elinize emeğinize sağlık.

  • Yunus Birel

   Sorunlarım düzeldi ama Kies Güncellemeyi desteklemiyor bu seferde bunu nasıl çözebiliriz yada güncellemerde sıkıntı olurmu..??

   • xrxdude

    KIES uyumlu bir ROM http://www.sammobile.com dan indirin. KIES içinden yüklerseniz sonrasında KIES ile devam edersiniz. Veya yeni bir yazılım çıkınca manuel ODIN ile yüklerseniz, zaten biz ve bir sürü yer güncellemeleri önceden haber veriyoruz.

 • Onur Dimli

  Dün yurt dışından bir arkadaşım telefon getirdi, vergileri ödenip imei numarası kayıt edildi. Fakat telefon devamlı “Ağda kayıtlı değil” hatası veriyor ve imei numarası için *#06* yaptığımda 004999010640000 /01 geliyor yani kendi imesini cihaz görmüyor. Farklı romlar ve kendi firmware’sini denedim fakat bir türlü sonuca ulaşamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Burada yazılanları harfiyen yerine getirdim fakat çözüm olmadı.

  • osman

   Merhaba bende aynı sorunu SAMSUNG GALAXY NOTE 2 de yaşıyorum IMEI değişti rom atıyorum gene düzelmiyor. Samsung mobile sitesindeki orjinal romlardan atıyorum gene de olmuyor. Note 2 için çözümleriniz var ise lütfen bana yardımcı olun. Çok teşekkür ederim

 • Eray Durukan

  ya tamam i mei geldide pach yapamıyoruz yani klonlu tellerde olmazmı bu

  • xrxdude

   Klonlu telefonlar hakkında bir fikrim yok. Değişik yöntemlerle yapıyorlar bunu. Ne tür bir şey yaptıklarına bağlı müdahale değişir

 • serhat

  Kardeşim benim de s3 mini imei attık efs yedeği yok ama .ve şebeke kendi kafasına göre gidip geliyor.bir haftadır hiç yok. acili dahi aranmıyr.ağda kayıtlı değil diyor. efs olayını nasıl düzelticez.lütfen yardım edin.

  • xrxdude

   IMEI *#06* ile çıkan IMEI yi http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php den sorgulatın. Kayıtlı değilse yapacak birşey yok. Kaydettirmeniz gerekir

   • mehmet

    Kardşim bende kore malı s4 var 1hafta önce şebekesi gitti *#*#889988#*#* yapip gprs kismindan yeni imeil attim şebeke geldi ama1 gün sonra yine gitti ayni işlemi bidaha yaptim ayni imeil kodunu bidaha onayladim telefonu kapatip açtim şebeke geldi ama 1 gun sonra yine ayni sorun oluyor ne yapmam lazim bugün 2 defa gitti yardimci ilursan sevinirim..

 • albay

  EFSv2_basebands.zip dun aksam bu yazılı olan zip dosyasını ındırdım 1 saat 10 dk sürdü
  indirme bitince DOSYA SİLİNMİŞ VE KALDIRILMIŞ dıye bır ileti geldi.. bir saat boşu boşuna bekledım

  • xrxdude

   Şu an denedim, dosyada bir sıkıntı yok, download edilebiliyor

 • ugur

  emeğinize sağlık üstadım bende 4.3 yükledim ve şebeke sorunu yaşadım sonra sitenizi buldum ve ilk olarak birinci seçeneği kullandım bilin bakalim ne oldu ikinci seçeneği kullanmaya gerek kalmadı şimdi galaxy s3 telefonum sorunsuz bir şekilde çalışıyor çok teşekkürler.

 • Eray Durukan

  ben klonlu klonsuz çözdüm pm atın

 • mehmet

  eray başkan s3 klonlu ve android 4.3 u odinle yukledim. ıme no gitmedi fakat agda kayıtlı değil diyor yardımcı olurmusun…

 • Eray Durukan

  mehmet anabant sürümünden kaynaklanıyor kesin

 • Ahmet

  Merhaba ben odin ile ingiltere mg4 romunu yükledim. Biliyorum ki mg4 öncesi bir rom yüklersem imei uçacak. Peki şimdi resmi olarak dağıtılmaya başlanan 4.3 mj4 irlanda romunu yüklersem imei uçar mi? Bundan sonra samsung efs v2 mi kullanacak eğer öyleyse efs v2 kullanildiği için gönül rahatliğiyla güncelleme yapabilir miyim?

  • xrxdude

   Samsung hep v2 EFS kullanacak görünüyor. Yorumculardan mehmet klon telefonda 4.3 odin ile yükleyince sorun olmadı diyor. Klonlu telefonlarla ilgili bir deneyimimiz yok. EFS ve en iyisi tüm sistemin Recovery den yedek alarak işlemi yapın, geriye dönmek için

   • Ahmet

    Telefonum klonlu değil orjinal samsung türkiye garantili. Yine de bir sorun olur mu?

    • xrxdude

     Sorun olacağını düşünmüyorum. Orijinal Samsung sürümleri sorun çıkarmaz

     • Ahmet

      Yani ben 4.1.2 mg4ten sonra 4.0.4 le8e dönsem imei uçmaz mı?

     • xrxdude

      Telefonunuzun Galaxy S3 olduğunu varsayıyorum. Tavsiyem 4.0.4 lere falan geri gitmeyin. O eski kaldı ve performansı iyi değil. Bu sitedeki 4.3 güncellmeyi yükleyebilirsiniz

 • avianca

  arkadaşlar ben android 4.3 irlanda sürümünü yükleidm sonra tr 4.1.2 yükleyince imei uçtu orj cihaz. burdaki btu lu olan romu yükledim düzeldi ama 4.1.2 yükleyemiyorum cihaza görmüyor imei yi tr 4.3 geldiğinde ne yapacağım ? root yapmadım telefona hiç.:

  • xrxdude

   Samsung yeni ROM larda v2 EFS partition bölümü kullanmaya başladı. Bir kez v2 tip ROM yükleyince v1 tipli ROM yükleyince EFS okunamıyor (IMEI EFS bölümünde saklanır). 4.1.2 güncel tip ROM larda v2 bulunur. http://www.sammobile.com sitesinden güncel 4.1.2 indirin

 • Emre

  Merhabalar

  Galaxy S3 kullanıyorum böyle bir problemim oldu birinci yöntem ile telefonu düzelttim yalnız kiese bağladığımda bu cihaz kies ile güncellenemez tarzı bir hata veriyor yeni sürüm geldiğinde güncelleme işlemi yaparsak tekrar aynı hata ile karşılaşıcak mıyız merak ediyorum?

  • xrxdude

   Modifiye edilmiş telefonlarda yani custom ROM yüklenmesi, root edilmesi gibi durumlarda OTA ve KIES güncelleme yapılamaz. Orijinal bir Samsung ROM yükleyince yine KIES çalışır sanırım. Ancak güncellemeleri KIES ile yapmak zorunda değilsiniz. ROM indirip ODIN ile yapılabilir.

   • altan

    Bende arkadaşın sorusuna ek olarak(aynı sorunları yaşadığım için) 2.yöntemden sorunumu çözdüm. Yalnız sammobile.com dan indirdiğim güncel 4.1.2 deki MODEM: I9300XXEMA5 kodu ile telefonun versiyon bilgilerindeki kod uyuşmuyor. Bir sorunla karşılaşır mıyım?

   • ersin

    slm hocam benim telefona günceleme yaptım
    i mail uctu null hatası veriyo bir cok telefoncuya gösterdim bistörü program denedler olmadı nası cözebilirim
    acil cevap gelirse sevinirim

 • esatgelmedi

  peki bunu yapınca 4.3 türkiye sürümünü sorunsuz yükleyebilecekmiyiz?

 • ali

  Allah razı olsun yaa 2. yöntemi yaptım olduu :))

 • @gyeltekin

  İnternette konuya dair en açıklayıcı, sade ve doğru bilgileri yazmışsınız(bulabildiğim kadarıyla ingilizce kaynaklar dahil). Oradan buradan duyduklarınızla değil bilerek yazdığınız çok belli, yazınızdan faydalanmış birisi olarak teşekkür, konularda bilgili biri olarak tebrik ederim paylaşımınızı.

 • Erkan

  Merhaba,
  Bu yazılanlar bana umut verdi. Benim de Note 3 marka bir cihazım var. Cihaz demo yazılım yüklüydü fakat kontrol edilmeden bir rom update yüklendi ve şu an sürekli restart ediyor. Bazen 10sn kadar açık kalıyor ama tüm uygulamalar kapandı hatası veriyor, ne imei bilgisi okunuyor, ne de baseband bilgisinde birşey yazıyor.
  Sanırım bu konuda geçen durum söz konusu.
  Ne yapmamı önerirsiniz. Cihazın ülke kodunu da bilmediğim için rom seçiminde sorun yaşıyorum..

  • androiddunya

   Ülke kodu önemli değil. sammobile.com sitesinden bir tane en son orijinal ROM indirip ODIN ile yükleyin, sorun büyük ihtimalle hallolur.

 • özkan

  günlerdir uğraşıyorum ama bir türlü olmadı. imei geliyor ama bu seferde şebeke sıkıntısı yaşıyorum. Ağda kayıtlı değil diyo ne yapmak gerek. denemediğim rom rot patck kalmadı. şebeke gelsin klon olursa olsun yine. Bu yöntemden çok umutlanmıştım olmayınca yıkıldım artık. Allahını seven defansa gelsin.

 • AYKUT YAMAN

  ARKADAŞLAR BENDE S4 GT 9500 MODELİ VAR.BU TELEFONA YUKARIDA ANLATILDIGI ŞEKİLDE VEYA FARKLI BİR YOLLA İMEİ ATMA YÖNTEMİ VARMIDIR..ÇOK ACİL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM..BU TELEFONA İMEİ ATMA KONUSUNDA LÜTFEN YARDIM EDİN..HERTÜRLÜ FİKİR VE ÖNERİLERE AÇIGIM….ÖZELDEN MESAJ ATMAK İÇİN aykutyaman_100@hotmail.com

 • Soner Aykaç

  1. yöntem ile %100 başarı . Ben denedim oldu.4.1.2 dönüyor ve sorunsuz
  Saygılar teşekkürler

 • Abdullah

  Sen bir harikasın adamım.4 Saat uğraştım hiç birşey bulamadım en son senin 2. yöntemi denedim ve sonuç harika.Çok teşekkürler

 • aydın akdoğan

  Allah razı olsun.yemin ederim saat 7den 11:30 a kadar denemediğim yöntem kalmadı ki bu işlerde fena sayılmam bir türlü imei gelmedi. bu yöntem hemen geri getirdi orjinal imei yi. 4.1.2 den 4.3 e geçtim fakat yavaş ve bataryayı yıyor diye 4.1.2 ye döndüm ama imei değişti.çok teşekkür ederim kralsınız.

  • ismail

   aydın bey 4.3 den 4.1.2 ye dondugunde imei normal kaldımı ? bende donecemde imei ucacak diye korkuyorum

 • Macit

  Bu siteden Allah razı olsun, s3 imei kaybolmuştu, birinci yöntem ile tel kurtardım. Çok teşekkür ederim.

 • önder

  önce paranoidandroid romunu yüklediğim şebeke olmayan s3 üme omega yükleyince imei gitti ne yapmam gerekiyor yardım lütfen

 • KAYA

  1. Yöntem işe yarıyor. Çok teşekkür ederim bilgiler için.

 • kemal aslan

  Allah sizden razı olsun 🙂

 • fatoş

  I9300XXEMG4_I9300OXAEMG4_BTU.zip dosyası nı indiremedim inmiyor ne yapmalıyım

 • hamit

  2.yöntem bir harika… az önce denedim… çoook ama çooook teeşekkür ederim…ellerinize gözlerinize emeğinize yüreğinize sağlık.. ))

 • Özgür Açıkel

  hocam öncelikle ellerinize sağlık.2. yöntemi uyguladım her şey normal fakat cihaz durumu normal değil kiesle güüncelleme desteklemiyor diyor.sanırım recover modunda çalısan program yüzünden rotlu gözüküyor.bu modem ayarlarını kaybetmeden nasıl orijinal hale döneriz.yani recover moddaki programı nasıl kaldırıp eski haline getirebilirim

 • yugoms

  Samsung galaxy note IMEI:004999010640000 olarak gorunuyor duzeltmem icin yardimci olabilirmisiniz lutfen

 • Kadir Yarkin

  hocam imei kaydi var ama iki yontemde ise yaramadi . efs silinmis olabilirmi?

  • androiddunya

   EFS silinmiş olamaz. O zaman IMEI görünmezdi. SIM kart veya başka bir sorun var veya telefon operatör kilitli olabilir

   • Mehmet Arif Gündüzgil

    hocam null olunca efs silinmiş mi oluyor. eğer siliniyorsa nasıl düzeltebilirim. 15 günde bir null oluyor. son bir haftadır çözemiyorum. daha önce olduğunda 2. yolla çözdüm 2 defa. ama şimdi olmuyor. başka bir s3 ün efs sini kopyalayıp atsam tele olur mu? teşekkürler

   • rumeysa

    iyi akşamlar.note2 cihazıma 4.2.2 yükledim şebeke sorunu oluştu ne yapmalıyım

 • Kadir Yarkin

  2 yontemi de denedim bi yardimci olursaniz sevinirim

  • androiddunya

   Başka yöntem bilen varsa paylaşabilir

 • Oğuz

  Ben S4 i9500 kullanıyorum *#06# yaptığım zaman null/null yazıyordu teknik servise yani garantiye yolladım kaç gün içerisinde gelir bilgisi olan varsa yardım edebilir mi ?

  • davut

   oğuz kardeş bende de aynı sorun oldu servis tamir için 400 lira istedi kullanıcı hatası dedi size nasıl cevap verdiler zahmet olmazsa bir_iki_25@hotmail.com adresime e posta atar mısınız

 • Ali h

  hocam öncelikle ellerinize
  sağlık.2. yöntemi uyguladım her şey normal fakat cihaz durumu normal
  değil kiesle güüncelleme desteklemiyor diyor.sanırım recover modunda
  çalısan program yüzünden rotlu gözüküyor.bu modem ayarlarını kaybetmeden
  nasıl orijinal hale döneriz.yani recover moddaki programı nasıl
  kaldırıp eski haline getirebilirim

  • androiddunya

   Orjinal bir ROM yükleyerek telefonu KIES uyumlu yaparsınız. Başlangıçtaki Recover de gider. wsww.sammobile.com dan indirebilirsiniz. KIES yazanlardan indirin telefon modeline göre

 • sezgin

  çözdüm sonunda Selamlar İMEİ sorunu çözümü için en kolay basit yol odini yüklüyorsunuz cep tyelefonunu açıp recover modda açtıktan sonra MODEM_I9300BUUGMJ3_REV02_REV04_CL1413323.tar.md5 bunu internette bulun onu odinden yüklerken modeme tılayın ve yükle diyorsunuz yğklüyor ve telefon açıldığında bakıyorsunuz ki herşey eskisi gibi…. selamlar

  • anonim

   reis sen adamsın !

 • osman

  hepsini denedim olmadı bide *#112#* bu kod s4 mini için ben bu kodla yaptım

 • Emre

  Allah sizden razı olsun 2. yönteminiz sayesinde uçtu dediğim telefon düzeldi çok teşekkür ederim

 • mehmet

  merabe beyler benim samsung glaxy s4 mini telefonum var dubai malı diye geçiyor telefonu ilk aldıgım zaman hiç bi problem yoktu…
  sonradan mesela insan eklicem girmiyor ve maalesef kişiler durdu hatası veriyor bununla ilgili bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın lütfennn

 • Defne Saraç

  ben samsung galaxys s4 kullanıyorum herşey güzel çalışıyodu ancak telefonuma format attıktan sonra şebeke gidip geliyo bi yardımcı olursanız çok sevinirim ne yapmalıyım

 • Ugur Atmaca

  galaxsy s4 cihazım null sorunu verdi . anabant sürümü bilinmiyor yazıyor . kaç tane rom attıysam değişmedi sorunu nasıl çözerim ?

 • mehmet salih yeman

  arkadaşlar bn 4,3 versiyonunu telefonuma odin ile yükledim. yükledikten sonra ağda kayıtlı değil sorunu ile karşılaştım. interntten araştırdım ve bu linkteki http://www.androidliyim.com/galaxy-s3-4-3-surum-agda-kayitli-degil-hatasi-ve-cozumu.html iki dosyayı indirdim telefon hafızasına attım. telefonu kapattım. ses üst düğmesi home tuşu ve açma kapama tuşuna basarak telefonu yeniden açtım. gelen ekranda ınstall deyip telefon hafızasına attığım iki dosyadan birini telefona kurdum. reboot systeem modunda telefonu açtım. telefon açışldığında sim i görmedi. telefonu tekrar kapatıp ses açma home tuşuna basarak yeniden açtım. gelen ekranda install deyip telefon hafızasına attığım ikinci dosyayı kurdum. reboot system modunda telefonu tekrar açtığımda şebeke geri gldi telefonu kurtardım. kusura bakmayın bu işlerden pek anlamadığım için bu kdara uzun anlattım. dediklerimi yaparsanız ağda kayıtlı değil sorununu hal etmiş olursunuz. numaramıda bırakıyorum bir sorun isteyn olursa indirdiğim dosyaları meil olarak gönderebilirim. 0543 285 87 83

  • androiddunya

   XXUGMK6 4.3 Modem ve Kernel düzeltme patch çözümü eklenmiştir

   • mehmet salih yeman

    hocam 4,3 yüklediğimdn beri telefonum çok geç şarj alıyor. hatta öyleki % 45 den sonra şarj alıyor gibi görünüyor ama hep öyle kalıyor. acaba versiyonu yükseltirken ben bir yerlerde hatamı yaptım?

  • cenk

   slm yazdığınız link iptal olmuş lütfen her 2 dosyayı bana cgulum57@gmail.com adresine email le gönderirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

 • mehmet demirel

  s.a. arkadaşlar benimde elimde çakma imeili S3 var şuan 4.1 yüklü ancak 4.3 e yükseltmek istiyorum. Daha önce 4.2 ye yükselttiğimde ağda kayıtlı değil hatasını aldım yukarıda yapılanları yapmama rağmen şebeke gelmedi sonuç olarak telefoncuya götürdüm ve 4.1 room yükleyip gönderdi. Şuan şebekede vs sıkıntı yok. Ancak belirttiğim gibi teli 4.3 e güncellemek istiyorum kies yazılımı desteklemiyor ota danda cihazınız modifiye edildi herhangi bir güncelleme yok diyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  • mehmet

   heralde kimse bakmıyor bu konuya

 • Kadir Doğan

  s4 var sadece tek bır hattı okuyor dıger hatların hıc bırını okumuyor neden acaba bılgısı olan varmı

 • hasan

  ben s3 kullanıyom sammobildeki 4.1.2 romları atınca tlfnun imeili gidiyo neden acaba yardımcı olursanız sevinirim

 • Yakup Nergiz

  mrba kolay gelsin. kardeş bende de s3 yurtdışı var. imei çaktırdım ama ne zmaan bi rom (Custom&Ofiical) yüklesem imei uçuyo. telefoncuya sordum bunun bi hal çaresi yok mu diye EFS yedeği falan alsak çözülmemzmi dedim. yok dedi hiç bi çözümü. söylemek istemedi heralde bilmiyorm. ama çok dertliyim ben bu konuda çok araştırdım ama bi çözüm bulamadım arıza patch da artık çözüm değil. bi hal çaresi yok mu kardeş. ikide bir telefoncuya gtmek istemiyorm sinir ediyo beni. ne yaptıysam olmadı çözüm varsa nolursunuz bir an önce cevaplayın. teşekkrüler…

 • Yakup Nergiz

  mrba kolay gelsin. kardeş bende de s3 yurtdışı var. imei çaktırdım ama ne zmaan bi rom (Custom&Ofiical) yüklesem imei uçuyo. telefoncuya sordum bunun bi hal çaresi yok mu diye EFS yedeği falan alsak çözülmemzmi dedim. yok dedi hiç bi çözümü. söylemek istemedi heralde bilmiyorm. ama çok dertliyim ben bu konuda çok araştırdım ama bi çözüm bulamadım arıza patch da artık çözüm değil. bi hal çaresi yok mu kardeş. ikide bir telefoncuya gtmek istemiyorm sinir ediyo beni. ne yaptıysam olmadı çözüm varsa nolursunuz bir an önce cevaplayın. teşekkrüler…

  • androiddunya

   EFS yedeği almak ve sonradan sadece EFS yi tekrar yazdırmak çoğu zaman işe yarayacaktır

   • Yakup Nergiz

    İnşallah kardeş deniyeyim. bi kapanırsa bi öneriniz var mı peki?

 • Mehmet Arif Gündüzgil

  s.a. bende de s3 yurtdışı var. null oldu 10 larca telefoncu dolaştı. en son yapılmadan döndü. bu sitede ilgili yerleri okudum, odinle rom attım, rootladım. kernel modem efs basband vs. derken null 0049 oldu. telefoncuya gittim. evde eski kullanmadığım telin emei attırdım. 15 gün sonra null oldu. yine sırayla indirdiğim romları attım. telefoncunun attığı emei geldi ama bu seferde ağda kayıtlı değil diyordu. yine telefoncuya gittim. bişeyler yaptı şebeke geldi. yine 15 gün geçti ve telefon null oldu. 15 günde bir null olma ihtimali nedir. neden böyle oluyor. şimdi herşeyi deniyorum ama hala null. bi yardımcı olun ben pek anlamıyorum da. ha bire rom atıp deniyorum bilinçsizce zarar vermeyeyim telefona. şimdiden teşekkürler….

 • hakan

  hocam galaxy s i9000 hard reset atarken tamalyamdı imei değişti 0040999 devam ediyor kiey programı var bende kiesle duzeltebilirmyim teşekurler

 • hakan

  hocam bide şunu soracam 0094999-yerine kendi orjinal imesini klonlasak olmazmı teşekurler

  • hafi

   Olur kardesim niye olmasin bende oyle yaptim zaten

 • gazs

  Herkese merhabalar. Lütfen bu işten anlayan kişiler bana yardımcı olsun.benim samsung i8530 galaxy beam telefonum var.eski sürümü 2.3.6 android idi. Arayuzlerde yavaşlama olduğundan telefona uygun 4.1 android jelly bean yukledim. Yuklerken odin programı kullandım. Yukleyeli 4 gun oldu. Telefon eskisinden daha iyi. Ama duyduğuma göre telefonu rootlamadan ve imei numarasını yedeklemeden telefona rom yüklemek sakincaliymis. Ama ben bunu bilmiyordum. Yukarıda bahsettiğim romu yukledim. Telefonda arama, internet yapabiliyorum. Hepimizin bildiğine göre imei numarası 15 haneden oluşuyor. Fakat benimkisinin 35***************/01yaziyor. Bu sondaki /01 rakamı beni korkutuyor. Telefonun kapağın arkasında/01 yazmıyor. Acaba ilerde bu bana sorun yaratır mı? Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler. ..

 • ali

  NOTE3 YURT DIŞINDAN GELDİ BUNUN SIM KILIDINI KIRDIRMAK İÇİN VERDİĞİMDE KOMPLE ŞEBEKE NUMARISINI SİLMİŞLER TELEFON ŞU ANDA KULLANILAMIYOR BUNUN NE ŞEKİLDE DÜZELTİLMESİ GEREKTİĞİ KONUSUNDA BİLGİSİ OLAN VARSA BENİMLE PAYLAŞABİLİRMİ

  • Hilmi Güzel

   Ali bey bana da yurt dışından note 3 geldi aynı sim kilidini kırdırmak için verdiğimde imei lini silmişler sen düzeltebildin mi bana yardımcı olurmusun 0530 697 99 13

 • cihan

  Kardeşim her dediğini yaptım ancak sorunu çözemedim hala aynı hatayı alıyorum
  yardımcı olurmusun

 • Polatcan Polat

  sağolun gerçekten işe yaradı

 • bayram

  http://www.cokbasit.org/s3-i9300-4-3-imei-sebeke-sorunu-cozumu.html
  arkadaslar burda %100 çözüm var o kadar site arastırdım burdaki cok işime yaradı null ve yada 00 ile digerlerinde agda kayıtlı degil ama imeil görünüyosada onuda çözüyor imeil sorunları kalkıyor kendim denedim oluyo sizde bi deneyin androıd 4.1.2 bunun icinde sebeke problemi çözümüde var

 • Mustafa

  benim .apk yükleme sorunum var. Telefona attığım .apk dosyaları yüklenmiyor. uygulama yüklenemedi diyor

 • Özgür

  Eskisi arızalandığı için Aliexpresten yeni bir S3 anakartı aldım. gelen kartta IMEI null/null. gelen kart üzerindeki android versionu 4.1.2 Baseband versionu:Unknown gözüküyor.
  benim sıkıntım telefonun eski IMEI’sini bu anakarta yüklemek. bu konuda ne yapabilirm.

  • Önceki telefondan NFS yedeği almışsanız direk yenisinin üzerine yazabilirsiniz.
   Almamışsanız özel cihaz ve yazılımlarla yapılyorlar telefoncularda bu işi

 • serrko

  çok sağolun bu konu ile İME silinen s3mü kurtardım herşey için teşekkür ederim saygılar….

 • selman şener

  sürüm4.3 xxugnb6 için nasıl yapmamız gerekiyor?

 • emrah

  kardesım bende cwm var. 2. yontemı bıde cwm yolu ile anlatırmısın.

 • Şaban Bakar

  merhaba Kernel yükleyince ımei siliniyor tekrar yüklüyorum olmuyor neden ?

 • ramle

  aynı sorunu yaşıorum note2 cihazım 4.2.2 den sonra şebeke tanımıyor neyapmalıyım lutfen yardım edin

 • ramle

  bu anlattıklaınızı note2 için yapabilirmiyim

  • Hayır uygun değildir. Telefonunuzun IMEI si kopya mı?

 • yusuf

  helal olsun emeği gecenlere eski imei numaram geri geldi allah razı olsun !!

  • Betül

   Nasıl yaptın aynı hata bende de var yardimci olur musun null hatası veriyor

 • Kayra

  Allah razı olsun teşekkür ederim

 • filankes

  slm samsung zoom yurtdışından geldi kaydını yaptırdık türkiye kayıtlı görünüyor ancak kart kabul etmiyor arama yapmıyor kart kabul edince arıyoruz telefon sesi var ama görüntüde birşey görünmüyor bunu nasıl yapabiliriz?

 • Yunus Emre Dize

  Selamun Aleyküm . Bu anlatımın s4 i19500 telefonu için var mı

 • Omer Bicak

  s.a.

  dışardan gelme 2.el s3 gt-i9300 cihazımı rootladım ne faydası olur bilmem

  aynı marka model cihazın birde hurdasını türkiyeden arkadaşımdan aldım imeisi için kontrol ettim imei temiz

  bana mesaj geldi imeiden dolayı kapanacak

  eski bir telefoncu be bilgisayar teknil servisinden anladığımdan biraz beceri sağlayabilirim

  tek isteğim gerekli yazılımlar ve yükleme bilgileri

  bu konuda işin ustalarından yardım istiyorum

  bu arada samsung orj firmware lerinide buldum ama çeşit çeşit cihazım güzel olsun istiyorum sorun çıkarmasın. en iyi programı yükleyip en iyi işi çıkarmak istiyorum

 • ahmet

  selam

  Buraya tıklayarak gerekli baseband v2 yükleme dosyasını indirin ve indirdiğiniz EFSv2_basebands.zip adlı dosyayı telefonunuzun SD belleğine kopyalayın (ana bölüme).

  yaptım sadece probgrAM felan yüklemedimm ş,mdi çalışıyor

 • Hüseyin

  Ben imeimi not almıştım nasıl halledebilirim?_

 • Shewky

  Bu kadar site arasında en açıklamalı anlatımı siz yapmışsınız tebrik ederim

 • İbrahim Can

  Kardeşim Telefonumun Modeli Samsun Galaxy S2 İ9100G İMEİ Ha Bire Gidiyor Şimdiye Kadar 200TL Üzerinde İmei Değiştirmeye Para Verdim Yardımcı Olurmusun

 • Çağrı

  Genellikle böyle sitelere ileti göndermem fakat bir kaç sitede araştırıp bulamadığım bir konu olunca istisna oldu. Gerçekten anlatım efsanevi, anlatım size aitse çok teşekkür ediyorum.

  • yani adamların emegine bir teşekkür ederim derseniz sorun olur degil mi

 • Yasin

  s5 görünümlü 4.4.4 yükledim ve şebeke sorunum var. ne yüklediysem yapamadım. şimdi bu forumu okudum. henüz uygulamadım. işe yarayıp yaramayacağını da bilmiyorum. bildiğim tek şey var bu yazıyı yazan sanırım bir hatip. bu kadar güzel anlatımmı olur arkadaş! işe yaramasa da helal olsun. dalmış bir çırpıda bitirmişim yazıyı farkında bile değilim. birde işe yararsa tadından yenmez.

 • Selman

  Kardes ben I9300XXEMG4 turkiye sini k bulamadim united kingdom var sadece link atarmisiniz