Android Telefonunuzdan DNS Değiştirme Uygulaması

Bildiğiniz gibi ülkemizde bir çok siteye erişimde sansür uygulanmaktadır. Bunların bir kısmının sansürü haklı nedenlere dayanmasına rağmen, malesef bir kısmı zaman zaman ihtiyacımız olan siteler. YouTube bile zamanında uzun bir süre engellenen siteler arasındadıydı.

Bilgisayarınızdan bu tip sitelere girmek için çeşitli yöntemler var ancak iş Android telefondan bu tip yasaklı sitelere ulaşmak istediğinizde önemli duruma gelmektedir.

Ancak mevcut durumda Android telefondan hem Wifi hemde 3G/4.5G (mobil data) üzerinden yasaklı sitelere ulaşmak ve DNS değiştirmek için root yapılmış bir telefon gerekli. Root yapmadan da yapılabilecek şeyler var ancak wifi kablosuz ağ üzerinde sabit IP sistemi ile bu yapılabilmektedir. Mobil data hatlarda root olmayan bir telefonla ulaşmak bildiğimiz kadarıyla mümkün değil.

Root edilmiş telefonlarda hem Wifi hemde 3G üzerinden DNS ayarlama yapmaya yarayan aşağıda linki bulunan DNS Changer uygulamasını indiriyoruz.

DNS Değiştirici (rootsuz)
DNS Değiştirici (rootsuz)
Developer: BGNmobi
Price: Free
Eğer telefonunuz rootlu değilse bu uygulama sadece wifi kablosuz ağa bağlı iken DNS değiştirebilir. Bunu unutmayın.

Uygulamada hazır ayarlı gelen DNS adresler var. Örneğin Google DNS ve Yandex DNS sunucuları gibi. Bunları seçebilir, isterseniz kendiniz girebilirsiniz.