Cumartesi , 28 Şubat 2015

Samsung Galaxy S3 IMEI Sorunları

Son zamanlarda Samsung Android telefonlarda kişiselleştirilmiş ROM yükleme sonrasında veya Samsung tarafından EFS partition formatının değiştirilmesi (EFS v1 > v2 yapılmıştır) gibi nedeniyle EFS bölümünün okunamamasından dolayı telefon IMEI numarasını ya boş ya da  004999010640000 olarak göstermektedir.

Öncelikle bazı terimlerin açıklamasını yapalım:

IMEI – International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltılmışıdır ve Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak bilinir. Dünyada her GSM cihazın bir IMEI numarası bulunur ve bu numara tekdir. Cihazınızın IMEI numarasını telefonun arka kapak içindeki plakada, ürünün faturasında (Türkiye’de faturaya yazılmak zorunda) veya arama ekranında *#06* tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

CheckIMEI

Detay için bkz. Vikipedia  (IMEI kayıt sorgulama için: http://imei.tk.gov.tr/tr/imeisorgu.php)

EFS – (/efs) cihazınıza ait IMEI, network MAC adresi gibi bazı cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür (partition). Bu bölümün bozulması veya silinmesi telefonunuzun bu bilgilerinin kaybolması anlamına gelir. Bu durumda telefonunuzun IMEI ‘si 000000000000000 veya 004999010640000 /01 olarak gösterilir.

Screenshot_2013-09-21-15-56-54

ve bu durumda şebekeye bağlanamazsınız ve arama yaparken “Ağda kayıtlı değil” hatası alırsınız.

Screenshot_2013-09-21-15-56-47

Peki neden bu şekilde IMEI bilgim kayboldu ve şebekeye bağlanamıyorum? Nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Cihazınızın /efs partition formatı değişmiştir
 • /efs bölümü bozulmuştur

Samsung ROM larının yapım numaraları bize bazı bilgiler verir. Kullandığınız ROM firmware yapım numarasını Ayarlar > Cihaz hakkında veya Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsü altında en altta görürsünüz. Veya arama ekranında *#1234# tuşlayarak da bilgiyi alabilirsiniz.

Screenshot_2013-09-21-16-10-57

 • M = 2013
 • E = Mayıs
 • 7 = Revizyon numarası

Samsung son çıkarttığı bazı firmware lerde (Örn: MG2 ve MG4) EFS bölümünde bulunan baseband modem sürümünü v2 yapmıştır ve bu durumda v1 tip baseband kullanan ROM lar yüklendiğinde /efs bölümü okunamaz ve IMEI gösterilemez.

 • EFS v2 tip baseband yüklü ROM v2 ve v1 tipleri okuyabilir.
 • EFS v1 tip baseband yüklü ROM sadece v1 tipleri okuyabilir. Bu nedenle v2 den v1 tip ROM’a dönerseniz bu sorunu yaşarsınız.

Örneğin Galaxy S3 için Temmuz 2013 sonrası yüklenmiş/güncellenmiş orijinal veya özel ROM’ sahipseniz kesinlikle MGx ve ötesi bir ROM yüklemeniz gereklidir. Aksi takdirde IMEI kaybı yaşayabilirsiniz.

Peki yanlışlıkla v1 tip baseband ROM yükleyip IMEI’niz uçtu ise ne yapacağız. Aşağıda Samsung modellere göre uygun adımları takip ediniz. Bu tip işlemleri yapmada uzman değilseniz tecrübeli birinden yardım alınız.

 • Android 4.3 Öncesi
 • Android 4.3 XXUGMK6

Galaxy S3 IMEI ve EFS Partition Düzeltme İşlemi

Alternatif-1: Orijinal resmi Samsung 4.1.2 firmware yüklemek (I9300OXAEMG4)

(Not: Bu işlem standart S3 modeli içindir. S3 mini için değildir.)

 1. Buraya tıklayarak zip dosya içinde firmware dosyasını indirin (Ücretsiz Download seçin, sonra açılan pencerede “No” seçin, 30 sn bekleme sonunda güvenlik kelimesi altında Download yanında “Download manager” işaretli ise onu kaldırın)
 2. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 3. Zip dosyayı bir klasörde açın
 4. Bu firmware KIES uyumlu olduğundan KIES ile yükleyebilirsiniz. Veya alternatif olarak ODIN ile yükleme yapınız. ODIN ile nasıl ROM yükleme yapılır ilgili videoya buraya tılayarak ulaşın. ODIN uygulamasını buraya tıklayarak indirin.

Bu yöntem sonucunda telefonu yeniden başlattığınızda Samsung yazısında takılı kalırsa telefonu kapatın ve sonrasında Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına beraber basarak Android resmi ekranda görününce bırakın. Açılan Android System Recovery <3e> menüsünden ses tuşları ile “wipe data/factory reset” seçin açma kapama düğmesine basın. Sonrasında ses tuşları ile Yes üzerine gelip açma kapama düşmesi ile onaylayın. Gerekli temizlikler yapılacak ve tekrar menüye dönecek. “reboot system now” ile telefonu başlatın, açılacaktır.

Alternatif-2: Baseband v2 modem yüklemek

Bu alternatifi mevcut yüklediğiniz özel (custom) ROM’da kalmak veya v1 tipi baseband ROM yüklemek isterseniz uygulayın. Bu metod sadece root edilmiş telefonlarda çalışacaktır.

 1. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 2. Buraya tıklayarak gerekli baseband v2 yükleme dosyasını indirin ve indirdiğiniz EFSv2_basebands.zip adlı dosyayı telefonunuzun SD belleğine kopyalayın (ana bölüme).
 3. Telefonunuzu Recovery menüsünde açın. Bu modda açmak için Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına bir süre beraber basılı tutun ve Recovery ekranı gelince bırakın. Eğer Recovery yüklü değilse CWM veya TWRP tip Recovery’lerden birini yükleyin. TWRP dokunmatik destekli ve kullanışlı onu tavsiye ederim. Yüklemek için buradaki makaleye göz atın. TWRP Recovery ekranı açılınca (alttaki ekran) “Install” butona basın ve SD belleğe koyduğumuz dosyayı seçin ve açılan ekranda onaylamak için “Swipe to Confirm Flash” sağa doğru kaydırın. Açılan yeni ekranda size MG2/MG4/MH1 tiplerinden hangisini yüklemek istediğinizi soracak. Önceki v2 ROM sürümünü hatırtlıyorsanız son 3 harfe bakarak bulabilirsiniz. Hatırlamıyorsanız veya bilmiyorsanız MG4 deneyin önce. Son olarak Yes/No ile sizden konfirmasyon alacak. Yes ile devam edin.
  twrp
 4. İşlem bitince “Reboot System” ile telefonu yeniden başlatın ve *#06# ile IMEI kontrolü yapın ve şebekenin gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. MG4 seçeneği çalışmamışsa telefonu yine Recovery menüsüne alıp MG2 ve son olarak MH1 deneyin.
 6. OPSİYONEL ADIM AMA TAVSİYE: Rocovery ekrana girip “Backup” ile tüm sistemin yedeğini alın. Yedek alırken “EFS” bölümünü işaretleyin ve External SD seçmeyi unutmayın ki yedek SD belleğe alınsın (2 GB boş yer olduğundan emin olun)

Android Sürüm 4.3 XXUGMK6 İçin IMEI Düzeltme

 1. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 2. Buraya tıklayarak gerekli XXUGMK6_modem yükleme dosyasını ve sonra buraya tıklayarak XXUGMK6_kernel zipli dosyaları indirin ve indirdiğiniz dosyaları telefonunuzun SD belleğine kopyalayın (ana bölüme).
 3. Telefonunuzu Recovery menüsünde açın. Bu modda açmak için Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına bir süre beraber basılı tutun ve Recovery ekranı gelince bırakın. Eğer Recovery yüklü değilse CWM veya TWRP tip Custom Recovery’lerden birini yükleyin. TWRP dokunmatik destekli ve kullanışlı onu tavsiye ederim. Yüklemek için buradaki makaleye göz atın.TWRP Recovery ekranı açılınca (alttaki ekran) “Install” butona basın ve SD belleğe koyduğumuz modem dosyasını seçin ve açılan ekranda onaylamak için “Swipe to Confirm Flash” sağa doğru kaydırarak yükleyin. Aynı şekilde kernel dosyasını da yükleyin.twrp
 4. İşlem bitince “Reboot System” ile telefonu yeniden başlatın ve *#06# ile IMEI kontrolü yapın ve şebekenin gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. OPSİYONEL ADIM AMA TAVSİYE: Rocovery ekrana girip “Backup” ile tüm sistemin yedeğini alın. Yedek alırken “EFS” bölümünü işaretleyin ve External SD seçmeyi unutmayın ki yedek SD belleğe alınsın (2 GB boş yer olduğundan emin olun)
IMEI kaydı olup olmadığı kontrolü için ilgili makalemize göz atabilirsiniz. http://www.androiddunya.com/imei-nedir-telefonum-acaba-klonlanmis-mi/

Son zamanlarda Samsung Android telefonlarda kişiselleştirilmiş ROM yükleme sonrasında veya Samsung tarafından EFS partition formatının değiştirilmesi (EFS v1 > v2 yapılmıştır) gibi nedeniyle EFS bölümünün okunamamasından dolayı telefon IMEI numarasını ya boş ya da  004999010640000 olarak göstermektedir. Öncelikle bazı terimlerin açıklamasını yapalım: IMEI – International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltılmışıdır ve Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak bilinir. Dünyada …

Review Overview

User Rating: 4.13 ( 9 votes)
0
 • Yakup Nergiz

  mrba kolay gelsin. kardeş bende de s3 yurtdışı var. imei çaktırdım ama ne zmaan bi rom (Custom&Ofiical) yüklesem imei uçuyo. telefoncuya sordum bunun bi hal çaresi yok mu diye EFS yedeği falan alsak çözülmemzmi dedim. yok dedi hiç bi çözümü. söylemek istemedi heralde bilmiyorm. ama çok dertliyim ben bu konuda çok araştırdım ama bi çözüm bulamadım arıza patch da artık çözüm değil. bi hal çaresi yok mu kardeş. ikide bir telefoncuya gtmek istemiyorm sinir ediyo beni. ne yaptıysam olmadı çözüm varsa nolursunuz bir an önce cevaplayın. teşekkrüler…

 • Yakup Nergiz

  mrba kolay gelsin. kardeş bende de s3 yurtdışı var. imei çaktırdım ama ne zmaan bi rom (Custom&Ofiical) yüklesem imei uçuyo. telefoncuya sordum bunun bi hal çaresi yok mu diye EFS yedeği falan alsak çözülmemzmi dedim. yok dedi hiç bi çözümü. söylemek istemedi heralde bilmiyorm. ama çok dertliyim ben bu konuda çok araştırdım ama bi çözüm bulamadım arıza patch da artık çözüm değil. bi hal çaresi yok mu kardeş. ikide bir telefoncuya gtmek istemiyorm sinir ediyo beni. ne yaptıysam olmadı çözüm varsa nolursunuz bir an önce cevaplayın. teşekkrüler…

  • androiddunya

   EFS yedeği almak ve sonradan sadece EFS yi tekrar yazdırmak çoğu zaman işe yarayacaktır

   • Yakup Nergiz

    İnşallah kardeş deniyeyim. bi kapanırsa bi öneriniz var mı peki?

 • Mehmet Arif Gündüzgil

  s.a. bende de s3 yurtdışı var. null oldu 10 larca telefoncu dolaştı. en son yapılmadan döndü. bu sitede ilgili yerleri okudum, odinle rom attım, rootladım. kernel modem efs basband vs. derken null 0049 oldu. telefoncuya gittim. evde eski kullanmadığım telin emei attırdım. 15 gün sonra null oldu. yine sırayla indirdiğim romları attım. telefoncunun attığı emei geldi ama bu seferde ağda kayıtlı değil diyordu. yine telefoncuya gittim. bişeyler yaptı şebeke geldi. yine 15 gün geçti ve telefon null oldu. 15 günde bir null olma ihtimali nedir. neden böyle oluyor. şimdi herşeyi deniyorum ama hala null. bi yardımcı olun ben pek anlamıyorum da. ha bire rom atıp deniyorum bilinçsizce zarar vermeyeyim telefona. şimdiden teşekkürler….

 • hakan

  hocam galaxy s i9000 hard reset atarken tamalyamdı imei değişti 0040999 devam ediyor kiey programı var bende kiesle duzeltebilirmyim teşekurler

 • hakan

  hocam bide şunu soracam 0094999-yerine kendi orjinal imesini klonlasak olmazmı teşekurler

  • hafi

   Olur kardesim niye olmasin bende oyle yaptim zaten

 • gazs

  Herkese merhabalar. Lütfen bu işten anlayan kişiler bana yardımcı olsun.benim samsung i8530 galaxy beam telefonum var.eski sürümü 2.3.6 android idi. Arayuzlerde yavaşlama olduğundan telefona uygun 4.1 android jelly bean yukledim. Yuklerken odin programı kullandım. Yukleyeli 4 gun oldu. Telefon eskisinden daha iyi. Ama duyduğuma göre telefonu rootlamadan ve imei numarasını yedeklemeden telefona rom yüklemek sakincaliymis. Ama ben bunu bilmiyordum. Yukarıda bahsettiğim romu yukledim. Telefonda arama, internet yapabiliyorum. Hepimizin bildiğine göre imei numarası 15 haneden oluşuyor. Fakat benimkisinin 35***************/01yaziyor. Bu sondaki /01 rakamı beni korkutuyor. Telefonun kapağın arkasında/01 yazmıyor. Acaba ilerde bu bana sorun yaratır mı? Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler. ..

 • ali

  NOTE3 YURT DIŞINDAN GELDİ BUNUN SIM KILIDINI KIRDIRMAK İÇİN VERDİĞİMDE KOMPLE ŞEBEKE NUMARISINI SİLMİŞLER TELEFON ŞU ANDA KULLANILAMIYOR BUNUN NE ŞEKİLDE DÜZELTİLMESİ GEREKTİĞİ KONUSUNDA BİLGİSİ OLAN VARSA BENİMLE PAYLAŞABİLİRMİ

  • Hilmi Güzel

   Ali bey bana da yurt dışından note 3 geldi aynı sim kilidini kırdırmak için verdiğimde imei lini silmişler sen düzeltebildin mi bana yardımcı olurmusun 0530 697 99 13

 • cihan

  Kardeşim her dediğini yaptım ancak sorunu çözemedim hala aynı hatayı alıyorum
  yardımcı olurmusun

 • Polatcan Polat

  sağolun gerçekten işe yaradı

 • bayram

  http://www.cokbasit.org/s3-i9300-4-3-imei-sebeke-sorunu-cozumu.html
  arkadaslar burda %100 çözüm var o kadar site arastırdım burdaki cok işime yaradı null ve yada 00 ile digerlerinde agda kayıtlı degil ama imeil görünüyosada onuda çözüyor imeil sorunları kalkıyor kendim denedim oluyo sizde bi deneyin androıd 4.1.2 bunun icinde sebeke problemi çözümüde var

 • Mustafa

  benim .apk yükleme sorunum var. Telefona attığım .apk dosyaları yüklenmiyor. uygulama yüklenemedi diyor

 • Özgür

  Eskisi arızalandığı için Aliexpresten yeni bir S3 anakartı aldım. gelen kartta IMEI null/null. gelen kart üzerindeki android versionu 4.1.2 Baseband versionu:Unknown gözüküyor.
  benim sıkıntım telefonun eski IMEI’sini bu anakarta yüklemek. bu konuda ne yapabilirm.

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   Önceki telefondan NFS yedeği almışsanız direk yenisinin üzerine yazabilirsiniz.
   Almamışsanız özel cihaz ve yazılımlarla yapılyorlar telefoncularda bu işi

 • serrko

  çok sağolun bu konu ile İME silinen s3mü kurtardım herşey için teşekkür ederim saygılar….

 • Pingback: Samsung Galaxy S3 (i9300) için Android 4.3 Yeni Yükseltme (XXUGNB6) - Android Dünyası()

 • selman şener

  sürüm4.3 xxugnb6 için nasıl yapmamız gerekiyor?

 • emrah

  kardesım bende cwm var. 2. yontemı bıde cwm yolu ile anlatırmısın.

Scroll To Top