Samsung Galaxy Grand Duos (i9082) Nasıl Root Yapılır?

Samsung-Galaxy-S3-One-Click-Root-and-CWM-Recovery-installation

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

  • ROOT Genius Yöntemi 
  • CWM Yöntemi 

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %60 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

http://www.shuame.com/en/root/ adresinden ROOT Genius uygulamasını indirin. (Windows logolu PC yazan butona tıklayın. 12.06.2015 itibariyle 2.3.0 sürümü bulunmakta. Sık sık yenilenmektedir.)

Adım 3:

Telefonunuz Android firmware yazılımı;

4.2.2 ve üzeri ise : Ayarlar > Diğer > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin. “Geliştirici seçenekleri” menüde görünmüyorsa Ayarlar > Diğer > Cihaz Hakkında menüsünde en altta Cihaz Hakkında yazısına 7 defa dokunun.

4.1.2 ise : Ayarlar > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu USB kabloyla bağlayın ve ROOT Genius uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki ekran gelecektir.

root-genius-1

Sol altta Connected yazısını görünce I accept kutusunu işaretleyip yeşil Root it butonuna tıklayın.

Connected yazmıyorsa bağlantı yapılamamıştır. Samsung sürücüleri yüklenmemiş olabilir. Adım-1 deki sürücüleri yükleyin.

Aşağıdaki gibi root işlemi başlayacaktır. Tamamlanmasını bekleyin.

root-genius-3

İşlem tamamlandıktan sonra telefonunuza Kinguser isimli uygulama eklenecektir. Bu root gerektiren uygulamaların yönetimi içindir. Bu uygulama SuperSu veya Superuser uygulamalarının bir türevidir.

root-genius-4

Samsung Galaxy Grand Duos (i9082) modeli root yapmak için şu adımları takip ediniz. Metod Android 4.2.2 sistem üzerinde denemiştir.

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %60 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

Aşağıdakiki linklerden gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirin.

İndir “Odin v3” Odin3_v3.13.1.zip – 77910 defa indirildi – 3 MB

İndir “SuperSU” UPDATE-SuperSU-v2.82.zip – 22169 defa indirildi – 7 MB

Buraya tıklayarak gerekli olacak Fix-Recovery dosyasını indirin

Buraya tıklayarak gerekli olacak CWM-RecoveryTouch indirin

İndirdiğiniz tüm dosyaları bilgisayarınızda aynı kılasöre koyun ve zip olanları açın.

Adım 3:

Telefonunuz Android firmware yazılımı;

4.2.2 ise : Ayarlar > Diğer > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin. “Geliştirici seçenekleri” menüde görünmüyorsa Ayarlar > Diğer > Cihaz Hakkında menüsünde en altta Cihaz Hakkında yazısına 4-5 defa dokunun.

4.1.2 ise : Ayarlar > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Aşağıdaki gibi Android logolu yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

samsung-galaxy-s3-download-mode-i

Adım 5:

Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. İlk defa bu işlemi yapıyorsanız bazı bağlantı sürücüleri yüklenmesi için bekleyiniz. Windows uyarı vermezse veya Donanımınız başarı ile kuruldu türünden mesaj aldığınızda Adım-6’ya geçiniz.

Adım 6:

Dosyaları koyduğunuz kılasöre gidiniz ve ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Önemli: Auto-Reboot ve Re-Partition seçenekleri seçili olmayacaktır. (Auto-Reboot seçili gelir, onun işaretini kaldırın)

Daha sonra AP butona basıp dosyaları koyduğunuz kılasör içindeki CWM-touch_i9082_chotu.tar.md5 dosyasını seçin.

Son olarak “Start” butonuna basın ve CWM Recovery işleminin bitmesini bekleyin. Yükleme bitince telefon yeniden başlatılacaktır.

Adım 7:

UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip ve Fix-Recovery.zip dosyalarını telefonunuzun harici SD belleğine kopyalayın.Kopyalama işlemini bittikten sonra USB kabloyu çıkartın ve telefonu kapatın. Kesin olarak kapatmak için pilini gerekirse çıkartın.

Adım 8: Root İşlemi

Telefonunuz kapalı iken Üst ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye basılı tutun ve aşağıdaki CWM Touch ekranı gelinceye kadar basılı tutun. Aşağıdaki ekran açılacaktır.

CWM_touch

Ses açma kısma düğmeleri ile “install zip from sdcard” seçeneği üzerinde dokunun.

  • Açılan ekrandan SD belleğe kopyaladığımız Fix-Recovery.zip dosyasını seçin ve seçimi Yes ile onaylayıp yüklemeyi tamamlayın.
  • Recovery ana ekrana dönüp aynı şekilde UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını seçip install yapıyoruz.

İşlem bittiğinde telefonunuz başarı ile root edilmiş olacaktır. Telefonu restart edin.

Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Root Check
Root Check
Developer: JRummy Apps
Price: Free
Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.