Samsung Galaxy S6 Root Yapma ve TWRP Recovery Yükleme Rehberi

Galaxy_s6-only

Samsung‘un yeni amiral gemisi telefonu olan Galaxy S6 kullanıcıları için root rehberi hazırladık. Her root edilen telefonun olmazsa olmazı Custom Recovery yüklemesi de bu işleme dahildir. Recovery olarak TWRP Recovery yükleyeceğiz.

Not: Bu yönergeler Android 5.0.x yüklü S6 larda geçerlidir. Yeni güncelleme 5.1.x lerde çalışıp çalışmadığı henüz test edilmemiştir. 5.1.x ler için kesin root yönergeleri çok yakında hazırlanacaktır.

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu işlem aşağıda belirtilen Galaxy S6 modelleri içindir. S6 Edge modeline uygulamayınız. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Telefon modelinizin aşağıdaki uluslararası veya diğer varyant modellerinden biri olduğunu Ayarlar > Diğer > Cihaz Hakkında > (Model numarası) menüsünden teyit ediniz.

Desteklenen Galaxy S6 Modelleri

 • SM-G920F (Uluslararası- Avrupa)
 • SM-G920I (Uluslararası/Asya-Hindistan, Singapur, Avustralya, US, Latin Amerika, vs.)
 • SM-G9200 (Çin – Dual SIM)
 • SM-G9208 (Çin)
 • SM-G9209 (Çin)
 • SM-G920K (Kore)
 • SM-G920L (Kore)
 • SM-G920S (Kore)
 • SM-G920T (T-Mobile)
 • SM-G920R4 (US Cellular)
 • SM-G920T1
 • SM-G920W8
 • SM-G920W8 (Kanada)

Not: Verizon ve AT&T den bir telefon aldıysanız bu işlemi yapmayınız. Boot koruma bulunmaktadır.

Samsung Galaxy S6 modeli root yapmak için şu adımları takip ediniz. 

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

Aşağıdaki 3 zip dosyayı aynı kılasöre indirip hepsini açın.

İndir “Odin v3” Odin3_v3.13.1.zip – 77908 defa indirildi – 3 MB

İndir “SuperSU” UPDATE-SuperSU-v2.82.zip – 22168 defa indirildi – 7 MB

Buraya tıklayarak TWRP dosyasını indirin – twrp-2.8.6.0-zeroflte.img.tar

Adım 3:

Telefonunuzda Ayarlar > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

Geliştirici seçenekleri menüsünü göremiyorsanız Ayarlar > Hakkında > Yapım numarası üzerine 7 defa dokununuz. Geliştirici seçeneklerinin açıldığını belirten bir mesaj görünür. Geri bir alt menüye dönerek USB hata ayıklama’yı açın

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Daha önce Samsung sürücüleri yüklenmemişse buraya tıklayarak sürücüleri yükleyin. telefonunuza bilgisayardan ulaştığınızda indirmiş olduğunuz UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını telefonun belleğine kopyalayın.

Adım 5: TWRP Recovery Yüklenmesi

Telefonunuzu kapatınız ve bilgisayar bağlantısını kesin. Telefon kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

SamsungS6-downloadmode

Bu ekranda üst ses düğmesine basarak devam ediyoruz. Telefonu tekrar USB kablo ile bilgisayara bağlayınız.

Adım 6:

İndirdiğiniz ve içeriğini açtığınız yerde Odin3 v3.10.6.exe uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki ekran açılacaktır.

Odin3-10

Options bölümündeki ayarlarda Auto Reboot seçeneğinin işaretini kaldırın. Sadece F. Reset Time seçili kalsın

AP butona tıklayıp indirdiğimiz twrp-2.8.6.0-zeroflte.img.tar dosyasını seçin.

Start butona tıklayın ve TWRP dosyasının yüklenmesini bekleyin. PASS! yazısını görünce işlem tamamdır.

Adım 7: Root yapılması

Şimdi USB kabloyu çıkartın.

Ses kısma ve Güç (açma kapama) düğmelerine beraber yaklaşık 7 saniye basılı tutun. Telefon kapanıp siyah ekran gördüğünüzde hemen Ses açma+Home+Güç düğmelerine beraber basın. Samsung logosunu ekranda gördüğünüz an Güç düğmesini bırakın ama Ses açma+Home tuşlarına basmaya devam edin. Mavi ekran ve arkasından TWRP Recovery ekranı açılacaktır.

Bu şekilde hızlı yapamazsanız önce telefonu tamamen tekrar kapatın. Sonra aynı anda Ses açma+Home+Güç düğmelerine aynı anda basın. Samsung logosunu ekranda gördüğünüz an Güç düğmesini bırakın ama Ses açma+Home tuşlarına basmaya devam edin.

twrp

TWRP ekranında Install seçeneği ile belleğe yüklediğiniz UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını bulun ve seçin. Yüklemeyi konfirme etmek için slider çubuğunu sağa kaydırın. Yükleme yapılacaktır.

Sonra TWRP ana ekrana dönüp Reboot seçeneği ile telefonu tekrar başlatın.

Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulaması ile teyit edebilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Root Check
Root Check
Developer: JRummy Apps
Price: Free
Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

 

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S6 Duvar Kağıtlarını ve Uygulamalarını Yükleyin

Lollipop üzerinde çalışan en son güncellemeleri ile Samsung Touchwiz arabirimi yeni çıkan modeller Galaxy S6 …

Samsung Galaxy S6 – S6 Edge ve HTC One M9 Karşılaştırma

Bu Mart ayı başında Samsung ve HTC tarafından tanıtımı yapılan yeni amiral gemisi modelleri şöyle …