SAR Değeri En Yüksek ve En Düşük Olan Telefon Modelleri

Günümüzde üreticiler büyük bir yarışla amiral gemisi telefonları çıkaradursun, bunların birbirleriyle karşılaştırmasında genelde göz ardı edilen ve düşüncemize göre önemli bir kriter olan SAR değeri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Özgül emilim oranı veya özgül soğurma oranı (İngilizce: Specific absorption rate) (SAR), radyo frekans (RF) elektromanyetik alana maruz kalındığında beden tarafından soğurulan enerji oranının bir ölçüsüdür. Birim doku kütlesi başına soğurulan güç olarak tanımlanır ve birimi W/kg’dır. SAR ya tüm beden üzerinde ya da küçük bir örnek hacim (genelde 1 g veya 10 g doku) üzerinden ortalaması olarak alınır.

Daha fazla detay için https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zg%C3%BCl_emilim_oran%C4%B1

Aşağıdaki görselde 15 dakika cep telefonuyla konuşan kişideki değişim görülmektedir. Daha fazla kırmızı bölgeler daha fazla elektromanyetik alana maruz bölgeleri göstermektedir.

cellphone-radyasyon2

Kabul edilebilen en yüksek SAR seviyesi 1.6 watt/m3 dür. Bunun üzeri ise kesinlikle muhatap olmayacağımız bir değer olmalıdır.

Yeni yapılan bir araştırmada SAR değeri en yüksek 5 telefon modeli aşağıdakilerdir. Neyseki bunların birçoğu ülkemizde çok popüler değiller.

Brand and type. SAR seviyesi
1. MOTOROLA DROID MAXX 1.54
2. MOTOROLA DROID ULTRA 1.54
3. Motorola MOTO –e- SAR 1.5
4. Alcatel One Touch Evolve. 1.49
5. Huawei Vitria 1.49

Aşağıdakilerde en iyi değere sahip modellerdir.

Marka/Model SAR seviyesi
1. Samsung Galaxy Note II N7100 0.17
2. Samsung Galaxy Note N7000 0.26
3. SonyEricsson Xperia Play 0.36
4. Samsung Galaxy Beam 0.28
5. Samsung Galaxy 551 0.38

cellphone-radyasyon1

Bunların yanısıra günümüzde popüler olan bazı üreticilerin modellerine bir göz atalım:

Populer_tel_SAR

Cihazların SAR değerleri FCC kuruluşu tarafından bir veritabanında tutulmaktadır. Cihazınızın FCC ID ve bazı bazı bilgilerine göre SAR değerini http://transition.fcc.gov/oet/ea/fccid/ sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bundan sonra telefon seçerken SAR değerini de göz önüne alacak mıyız?