Android 12 İle gelen yeni özellikler neler? Milyonlarca Android telefon etkilenecek!

Google, Android 12’yi uzun bir geliştirme sürecinin sonunda yayınladı. 19 Ekim tarihinde Pixel 6 lansmanıyla birlikte OTA üzerinden kullanıma sunuldu. Samsung’tan Xiaomi’ye kadar birçok farklı markanın kullanıcıları Android 12 güncellemesinin kendi telefonlarına gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Diğer yandan Android 12’nin yeni özellikleri de araştırılıyor. Peki Android 12’le birlikte telefonlara hangi özellikler eklenecek? Neler olacak?

Android 12

Yeni tasarım

Android 12 Material Design

Android 12, Google’ın “Material Design” adını verdiği yeni tasarım diliyle kullanıcıları karşılıyor. Yeni tasarım; daha yuvarlak düğmeler, çok sayıda renk seçeneğiyle birlikte işletim sisteminin tamamına yayılan renkler ve daha yumuşak animasyonlar getiriyor.

Gizlilik konusunda gelişmeler

iOS 14 ile birlikte görmeye alışık olduğumuz gizlilik özelliklerinin birçoğu Android 12 ile de kullanılabilecek. Öyle ki veri toplamayı daha şeffaf hale getiren Google, uygulamaların kullanıcı verilerine nasıl ve ne zaman eriştiğini daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için kullanıcılara uygulama izinleri üzerinde daha ayrıntılı kontrol sağlıyor.

Android Privacy

Parlaklık için yeni ayarlar

Android 12 Parlaklık Ayarı

Android 12 ile birlikte, ekran parlaklığını dip seviyelere çekebilmek mümkün. Kullanıcılar bu özelliğe hızlıca erişebilmek için bildirim çubuğunda bir düğmeye de sahip.

Telefonun arkasına dokunarak bazı ayarları yapmak mümkün

Android 12 double tap

iOS 14’te gördüğümüz arkaya dokunarak kısa yolları çalıştırma özelliği, Android 12 ile Android telefonlara da geliyor. Kullanıcılar bunun için telefonlarının erişebilirlik ayarlarından çeşitli kısa yollar atayabiliyor.

Uygulama arama

Android 12 ile birlikte, internet erişimi olmadan da uygulamalar içerisinde içerik araması yapılabiliyor.

Tek elle kullanım 

Androoid 12 Tek El kullanım

iOS işletim sistemindeki tek elle kullanım özelliğinin bir benzeri Android 12’de de bizleri karşılıyor. Bu özellikler birlikte ekran neredeyse yarı yarıya küçültülerek, aşağı alınıyor.

Yeni Widgetlar

Android 12 ile birlikte, widget kütüphanesine saat ve hava durumu gibi yeni widgetlar ekleniyor.

Android 12 new widgets

Yeni bildirim paneli

Android 12 bildirim paneli

Android 12 ile birlikte bildirim paneli yuvarlak simgeler yerini dikdörtgen düğmelere bırakıyor. Android 12 güncellemesi ile beraber kendinize ait duvar kağıtlarınıza göre renk uyumluğunu ayarlayabilmektesiniz. Ekran parlaklık çubuğu en aşağıda iken güncelleme ile birlikte ekran parlaklık çubuğu en yukarıya taşınmıştır. Uygulamalar kamera ve mikrofonunuzun erişimini panelin sağ üst köşesinde göstermektedir. Bu uygulama sayesinde sizi izleyip izlemediğinizi anlayabilirsiniz. Bildirim tasarımınızı kendi zevkinize göre oluşturabilirsiniz.

Daha gelişmiş ekran görüntü alıcı

Android 12 Scroll Screenshot

Andoid 12 ile gelen bir diğer özellikse kaydırmalı ekran görüntüsü alabilme. Bu sayede bir web sayfasının tam boy ekran görüntüsünü alabilmek mümkün.

Altyapı geliştirmeleri

Android 12, sistem çekirdeği tarafında yapılan optimizasyonlar sayesinde CPU kullanım süresini %22 ve sistem sunucusu tarafından büyük çekirdeklerin kullanımını ise %15’e kadar azaltıyor.

Kaynak: Donanımhaber