Android Geliştiriciler İçin Görsel ve Uygulama Kaynakları

android-development

Günümüzde Android uygulamalarını kullanıcılar değerlendirirken fonksiyonelliği yanında görselliği ve kullanışlılığı (user firiendly) üzerinde de durmaktadırlar. Özellikle Android 4 Ice Cream Sandwich ve 4.1/4.2 Jelly Bean sürümlerinde bu görsellik daha iyi sergilenebilir hal almıştır. Bu nedenle çok fonksiyonel bir uygulama yazıp markete koysak bile kullanıcılar eğer görselliği zayıfsa kötü puan verebilmektedirler.

Örnek vermek gerekirse, Hotmail uygulaması kullanıcılar tarafından 5 üzerinden 4.2 puanla değerlendirilmiştir.

Bununla beraber Microsoft yeni eposta platformu Outlook için uygulama yayınladığında hikaye değişti ve 2.0 gibi çok kötüye yakın derecede kullanıcı değerlemesine sahip oldu.

Aslında incelediğimizde uygulamalar tamamen birbirinin kopyasıdır. Sadece ismi değişti. Peki ne değişti de kullanıcılar Outlook uygulamasını beğenmediler? Biraz önce değindiğimiz gibi Hotmail uygulaması Andoid 2.3 standartlarında geliştirmesine rağmen, Outlook uygulaması Android 4 ve sonrasının yaygınlaştığı bir döneme denk gelmişti. 4.0 ile beraber Android daha temiz ve ileri standartlarda uygulama standartlarına sahip olmuştur. Örneğin modern Holo uygulama kullanıcı arabirimi gibi. Bunlar dururken biz halen 2.3 standartlarında görsellik sunarsak olacağı budur. Neticede Outlook uygulaması yeniden tasarlanmıştır.

Bu yazıda Android Geliştiriciler İçin Çeşitli Kaynakları Paylaşmak İsteriz

Simgeler (Icon)

Çeşitli Kontroller ve Stiller

Android Uygulama ve UI Geliştirme Kaynakları

Açık Kaynak Uygulama Kaynakları