PPI Nedir ve Niçin Önemlidir?

Pixels Per Inch (PPI) ya da piksel hassasiyeti diye de bilinen PPI kavramı bir inç kare başına düşen piksel sayısını ifade etmektedir. Piksel ise sadece telefon veya tablet değil, TV ve LCD veya LED panel kullanan her elektronik cihazda gördüğümüz her bir küçük noktacığı ifade etmektedir.

Buradan anlaşılacağı üzere daha fazla piksele sahip yani PPI değeri daha iyi olan paneller daha kaliteli görüntü sunabileceklerdir. Örnek vermek gerekirse yatay ve düşey piksel sayısına göre aşağıdaki görüntülerde sağdaki görüntü daha keskin bir görüntü vermektedir.

ppi-image

 

Günümüzde çokça duymaya başladığımız Full HD, Ultra HD, 4K tipi görüntü özellikleri bu şekilde piksel yoğunluklarına göre isimlendirilmektedirler. Aşağıda aynı resmin Full HD ve Ultra HD panelde görüntüsünü görüyorsunuz.

uhdtv-pixels

Bu durumu telefonlarımızda nasıl yorumlamalıyız. Yine aynı şekilde PPI değeri daha iyi olan telefonlar daha detaylı ekran görüntüsü verebilecektir. Örneğin Samsung Galaxy S3 306 ppi ekran kalitesiyle zamanında satılmıştı. Günümüzde Galaxy S6 modeli ise neredeyse bunun iki katına yakın bir kaliteyle 577 ppi panelle gelmektedir.