“Root Check” Uygulaması İle Cihazınızın Root Kontrolü

Android profesyonellerinin vazgeçilmez tutkusu genellikle cihazı ilk ellerine aldıklarında hemen root etme çabası olmaktadır. Sadece profesyonellerin değil, ortalama kullanıcılar da çeşitli sebeplerden dolayı Android cihazlarını root etmek istemektedirler. Burada root etmenin doğruları veya yanlışlarını konuşmayacağız. Merak edenler için zaten popüler bir makalemiz var, onu okuyabilirler.

andorid-root1

Bir çok Android kullanıcısı cihazlarını root ettiklerinde bunu teyit etmekte zorlandıklarını görüyoruz. Yani cihazları temiz bir şekilde root edilmiş mi, yoksa başarısız bir teşebbüs mü oldu.

Başarılı bir root işlemi yapıp yapmadığımızı teyit etmek için Play Store mağazasında çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Burada bu uygulamalardan bir tanesini tanıtmak istiyoruz.

Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda cihazınız temiz bir şekilde root edilmişse ilk önce SuperUser yetkileri isteyecektir. Bu yetkiyi verdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır. ROOTED yazısını gördüğünüzde içiniz rahat edebilir. Cihazınız temiz bir şekilde root edilmiş anlamına geliyor.

rootchecker1

Root Check isimli bu uygulamanın diğerlerinden farkı size root durumunu rapor edebildiği gibi, ek olarak Busybox, File Mager, Ad Blocker gibi çeşitli root uygulamlarını da kolayca yüklemenize yardımcı olmaktadır.

rootchecker3 rootchecker2

Root Checker
Root Checker
Developer: Free Android Tools
Price: Free
Bu uygulamaya benzer çeşitli alternatifler de bulunmaktadır. Örneğin joeykrim tarafından yayınlanan Root Checker uygulaması da benzer işler yapabiliyor.