Banner
FreeBitcoin

Samsung Galaxy S3 (i9300) için Android 4.2.2 Yükseltme

samsung-galaxy-s3-featured

Aralık 2013 itibariyle Galaxy S3 için Android 4.3 güncellemesi yayınlanmaya başlamıştır. 4.2.2 yerine 4.3 yüklemek için buradaki makalemize göz atınız.

Mayıs tarihli Sammobile internet sitesinin haberine göre, Galaxy S3 modeli için Android 4.2.2 Jelly Bean güncellemesi ortaya çıktı. Ancak bu 4.2.2 güncelleme haberlerinden sonra Samsung Galaxy S3 için 4.2.2 yi pas geçip direk 4.3 güncelleme yayınlamaya karar vermiştir. Bu 4.3 güncelleme Ekim ayı gibi dağıtılacak görünüyor. Bu esnada Samsung’un ara sürüm çalışmasını denemek isteyenler bu makaleye göz atabilir.

I9300XXUFME7 kod adlı test yazılımı, Samsung Galaxy S3 için indirilebilir durumda. Henüz resmi bir dağıtım olmadığı için bazı sorunların olabileceği belirtiliyor fakat ilk kullananlar herhangi bir sorunla karşılaşmamış durumda. Yaklaşık 5 aydır bende kullanıyorum, stabil çalıştığını söyleyebilirim.

Hatırlatmak isterimki bu ROM S3 Mini (i8190) modeli için değildir.
Aşağıda belirtilen yükseltme işleminin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu resmi olmayan ROM’u yüklemeden önce telefonunuzun Nandroid (tüm sistemin) yedeğini almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Özellikle IMEI bozulma problemlerine karşı EFS yedeği önemlidir. (EFS yedeği nasıl alınır detay için buraya tıklayın). Yedekleme herhangi bir sorunda eski haline dönmenize olanak sağlayacaktır.

ÖNEMLİ: Telefonunda G2 veya G4 tip (Örn: I9300OXAEMG4) Temmuzdan sonra yayınlanan ROM güncellemesi bulunanlar bu 4.2.2 yi yüklemesinler. Çünkü G2 ve G4 tip yeni ROM larda EFS baseband sürümü Samsung tarafından v2 olarak güncellenmiştir ve bu 4.2.2. halen eski v1 tip baseband üzerindedir. Bu nedenle EFS bölümünüz okunamaz ve IMEI bilginiz kaybolabilir. Türkiye’de henüz G2 ve G4 ROM güncellemesi gelmediğinden (halen F6 var) G2 ve G4 yüklü olanlar muhtemelen yurtdışından orijinal yolla gelmemiş telefonlarda görülecektir.

Peki bu 4.2.2 yeni sürüm ile neler değişecek:

 • Yeni model Galaxy S4’teki kilit ekranları, Galaxy S3’de de olacak. Çoklu Widget desteği, dalgalanma ya da S4’teki ışık efektiyle kilit ekranından çıkma, farklı bilgi ekranları ve ayarlanabilir kişisel not ile saat Galaxy S3’e gelmiş durumda.
 • Galaxy S4’teki yeni ekran modlarının eklendiği Galaxy S3, Adapt Display ve Professional Photo özelliğine kavuşuyor
 • Daydream
 • Sürücü modu
 • Android 4.2.2 ve TouchWiz Nature UX 2.0 ile geliştirilen bildirim çubuğu ve değiştirilebilir hızlı ayarlar
 • Galaxy S4’teki gibi sekmelerden oluşan yeni ayarlar menüsü
 • Samsung Galaxy S4’teki tüm sesli komut algılama özellikleri
 • 3D değişkenlik gösteren ve beyaz arka plana sahip galeri seçenekleri ekleniyor.
 • Galaxy S4’teki yenilenen S-Voice
 • Yeni Smart Swich Widget’ı
 • Yenilenen tam ekran Samsung Apps uygulaması güncellemeyle beraber cihaza geliyor.

Bu listelenenlerden daha farklı yenilikler tesbit etmişseniz lütfen yorum alanında belirtin.

Bu güncellemeyi vakit kaybetmeden yüklemek isterseniz tabiki manuel olarak yüklemek durumundasınız. Yeni Firmware Detayları (21 Mayıs 2013 Güncellemesi)

 • Android Version: 4.2.2 – JDQ39 (Jelly Bean)
 • PDA: I9300XXUFME7
 • CSC: I9300OXAFME7
 • MODEM: I9300XXUFME7
 • Region: Open Europe Carrier: Unbranded
 • Changelist: 702147 (Önceki leak: I9300XXUFME3 = 611730)
 • Build Date: 21 May 2013

Yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1:- Telefonunuzun full yedeğini almayı unutmayın. Yeni firmware nedeniyle oluşabilecek veri kaybı, yanlış bir işlem nedeniyle telefonun zarar görmesi riskini göze alarak devam edin.

Adım 2- Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.  USB kablo taklı ise şimdi kabloyu çıkartın.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 3-

ODIN uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve zip dosyayı açın.

İndir “Odin v3” Odin3_v3.12.5.zip – 49538 defa indirildi – 1 MB

Samsung S3 Android 4.2.2 güncellemesini (I9300XXUFME7_I9300OXAFME7_OXA.zip) indirmek için buraya tıklayın. 

İndirdiğiniz dosyayı bir kılasör içinde açın.

Adım 4- Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logo ile beraber “Downloading…” yazısı bulunan yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

Adım 5- Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda sürücü yükleme işlemi devam edebilir, bitmesini bekleyin.

Adım 6- ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve kılasördeki ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Daha sonra AP (Eski sürüm ODIN de PDA) butona basıp aynı kılasör içindeki I9300XXUFME7_I9300OXAFME7_I9300XXUFME7_HOME.tar.md5 dosyasını seçin. Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Ayarlar yukarıdaki gibi olacaktır.

Son olarak “Start” butonuna basın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin. Bu işlem biraz zaman alacaktır, bekleyiniz. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır.

4.2.2 yüklenmiş Galaxy S3 videosu:

Eğer sorun yaşarsanız veya mevcut resmi 4.1.2 sürümü geri yüklemek isterseniz buraya tıklayarak 4.1.2 firmware indirin ve yukarıdaki adımları bu indirdiğiniz firmware ile yapın veya  KIES yardımıyla yükleyin (G4 firmware modem baseband v2)
En güncel 4.1.2 G2 veya G4 tip firmware yüklü  kullanıcılar (baseband modem v2 güncellemesi nedeniyle), 4.2.2 firmware yükleyince IMEI kaybı bildirmiştir. Ya IMEI tamamen gitmekte yada 004999010640000 olarak değişmektedir. Bu durumda “Ağda kayıtlı değil” hatası alınmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, bu linkteki makalemize göz atın.

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S3 (i9300) İçin Android 4.3 Yeni Yükseltme (XXUGNB6)

Malumunuz bir önceki sızıntı ROM İngiltere için geçen yıl Kasım ayında yayınlanan “I9300XXUGNB6” kodlu güncelleme …

Samsung Galaxy S3 (i9300) Android 4.3 İle Nasıl Root Yapılır?

Not: Bu işlem Galaxy S3 GT-I9300 uluslararası modeli içindir. Diğer varyant S3 modelleri için uygun …

 • ali

  elinize saglık çok iyi olmuş 🙂

  • arkadaslar duyduquma göre bu hazırlık aşamasın da bunun tam surumu ne zaman bi bilgi werirseniz sewinirim

   • mehmet

    arkadaşlar bende odinle son sürümü yükledim ama kies’te yazılım doğrulanmıyor.acaba eski orjinal yazılıma nasıl dönerim. samsung mobile orj.yazılım türkiye veriyonunu yükledim imei uçtu geri diğerini yükleyince geri geldi.ama hala orjinal yazılım değil diyor.

    • xrxdude

     sammobile.com sitesinden Türkçe romun KIES sürümünü indirip KIES üzerinde kurarsanız sorun kalmaz

 • baran

  ben geçenlerde 4.2.2 güncellemesi çektim s3 cihazına. herşey mükemmel bir şekilde çalıştı ancak arama yaptığım zaman veya arama geldiği zaman ses gidip gelmiyordu. yardımcı olabilecek var mı

  • admin

   Tekrar güncelleme yükleyin, ama öncesinde telefonu tamamen fabrika ayarlarına döndürün.

 • ali

  yaw benim s3 e geldi güncelleme yüklemeyi yaptı sonra bişey olmadı neden acaba?

 • ali

  güncelleme geldi yükledim ama olmadı neden acaba?

  • admin

   Otomatik gelen güncelleme 4.1.2 için ufak bir değişikliği içeriyor. Birşey farketmemeniz normal

 • Hünkar

  TÜRKÇE Mİ ?

  • admin

   Türkçe her zamanki gibi diller içinde bulunmaktadır.

 • Emre turhal

  Merhaba öncelikle bu android 4.2.2 yi pc ye yükledim,Merak ettiğim şu anda cihazıma bunu kuracam ama kiese gelip kurmak dahamı iyi ve yararlı olur benm için,Yoksa burdan yüklemekte aynımı;Teşekkürler

  • admin

   Kies’e gelip kurmak daha iyi, bir süre daha beklemeniz gerekir.

 • Emre turhal

  Peki ben telefonumu rootladım,Bunun ne gibi zararı ve yararı var çünkü sitenizdeki bir arkadaşım rootlamış ve garantiden çıktığını söylemiş,Doğrumu??Teşekkürler şimdiden

 • Emre Turhal

  Sayin admin yardimlarin icin tesekkur ederim ama insanoglu sorun bitmez:) mesajlar bolumunde mesaj ikonu duruyor okudugum halde bile sayi gitmiyor ne yapacagim,telefonumu rootladigim icin mi boyle sorunlarla karsilasacagim? Yoksa genel mu?

  • Androidman

   Bende öyle bir sortun olmadı. Bu arada Admin yeni bir ROM güncelleme linki eklemiş yukarıda.
   Birde onu deneyin

 • Göksel

  Note 2 ne durumda neden daha yayınlanmadı
  yeni s pen uygulamaları varmı

 • emrah

  telefona sonradan imei attırmıştım bu güncellemeyi yüklediğimde imei değişecekmi yeni atılan imei silinecekmi ?

  • Androidman

   Telefona ROM yükleme IMEI değiştirmez bildiğim kadarıyla. Yinede EFS yedeği alın. Bu sitede EFS yedekleme nasıl yapılır onuda anlatıyor

 • Admin ve bilir kişiler şuan telefonu rootladım 4.2.2 ye ama patladı ekran kayıyor kafayı yedi resmen hiç giremiyorum yardımcı ola bilecek biri var mı?
  samsung note 2 telefonum yurt dışından getirdim 4.2.2 güncellemek istiyorum yardımcı ola bilecek bir arkadaş varmı?

  skype: yasinarslan85
  hotmail: yasinarsln@hotmail.com

  ulaşa bilirsiniz.

 • Androidman

  Buradaki 4.2.2 güncelelmesi S3 modeli için. Note II ye yüklenmez.

  Yinede telefona ODIN ile standart 4.1.2 geri yükleyin.

 • emre

  valla elınıze saglık hıc umudum yoktu ama kurdum suanlık ıyı yarın bakıcaz kurlıcaz nasıl ınsallah bı problem olmaz 🙂

 • Merhaba. S3 4.2.1 telefonuma bu yönergelerde kurulumu yaptım. sorunsuz açıldı. dil konusunda şüphelerim vardı. açılır açılmaz TR geldi. Fakat language kısmına baktığımda TR yoktu. EN (İngiltere), EN (Abd) ve korcenin versiyonlarıvardı. EN yaptım yanlışlıkla. gelin görünki şuanda TR yapamıyorum. Dil paketi nasıl yükleyebilirim?

  Saygılarımla

  • admin

   Ayarlar-Cihazım-Dil ve Giriş-Dil menüsünde bir sürü dil çıkması lazım

   • alican

    aynı sekılde benımde sorunum orada dıl seceneklerınde turkce cıkmıyor . telefonu eskı halıne de getıremıyorum kabul etmıyor sanırım yukluyor fakat samsung yazısı acılıp duruyor tel acılmıyor türkce yapamadım bır turlu yardımcı olrsanız sevınırım

    • admin

     Sorunu tam anlayamadım. Dil seçenkelerinde Türkçe çıkmamaması mı, yoksa telefonun hiç açılmaması mı? Açılmıyorsa dil seçeneklerine nasıl girdiniz

     • alican

      4.2.2 yukledıgım zaman acılıyor sadece ondada turkce dıl yok dıl seceneklerınde de yok telefonu eskı surumune yukleyeyım dedım bu sefer de sadece samsung yazısında kalıyor acılmıyor telefon 4.1.2 ye nasıl dondurebılırım acaba

     • admin

      Yazının en sonuna 4.1.2 firmware indirebileceğiniz siteyi ekledim. Oradan indirip yine ODIN ile kurun

     • alican

      onu da denedım yıne samsung yazısı cıkıyor kayboluyo tekrar cıkıyor sureklı boyle .s

     • alican

      hot mobıle dıye bı surum yuklemısım 4.2.2 ondan baska hıcbırsey kabul etmıyor format atyorum fabrıka ayarına da donmuyor lutfen bı yardımcı olun .s

 • senask

  Meraba.7 aydir s3 kullaniyorum,android 4.1.1 surumu ile. Telefonum spot,garantisi yok. Bugune kadar hicbir guncelleme almadim,gelmedi. Simdi bunu kurmak istiyorum ama bi sakincasi olur mu? Imei falan en ufak bir fikrim bile yok . Riskli mi ? Bu olmasa bile 4.2.1 e yukseltmek istiyorum, bi cok ozellikten mahrumum su an bu konudaki bilgisizlgim yuzunden.lutfen yardimci olun

  • admin

   Normalde 4.1.2 olması lazım. Normal tarif edildiği gibi yükleyin veya birisinden yardım alın. İsterseniz tekrar şu an yayında olan 4.1.2 ‘ye geri dönüş yapabilirsiniz.

 • ekrem

  starta bastıktan sonra hata aldım. telefon ekranında ise “CUSTOM Modem BINARY !!” şeklinde bi uyarı çıktı. iki defa denedikten sonra halledemedim bataryayı çıkarttım ama telefon tekrar açılmadı. S3 mini. yardım eder misiniz?

 • Mahmut

  4.2.2 versiyonunu yükledim çok süper oldu ancak agda kayıtlı değil diye mesaj çıkıyor ve sadece acil aramalara izin veriyor yanlışmı yaptım.

  • admin

   Aşağıdaki yolu izleyin ve operatör taraması yapın daha sonra operatörünüzü seçin
   Ayarlar > Bağlantılar > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Ağ operatörleri

   • Mahmut

    Demiş olduğunuz ayarların hepsi yaptım, olmuyor. Hattım AVEA seçiyorum üzerinde ünlem işareti çıkıyor ve izin vermiyor.

    • aynı sorun bende de var. orijinal room’a geri dönmeye çalışyorum umarım düzelir 🙁

 • salam admin ben 4.2.2. yukseltdim hic bir sorun olmadi ancak sarj durmadan gidiyor bunun nedeni ne acaba ve geri surum ucun orjinal roomu nerden yukleye bilirim ..yardimci olursaniz sevinirim

 • anıl

  Merhaba samsung galaxy s3 telefonumun sürekli bir şarj sorunu var telefonu şarja takıyorum bazen 2-3 saat bekliyorum ama hiç ilerlemiyor hatta wifi açıkken şarja taktığımda hiçbirşey yapmamama rağmen şarjı azalıyor.Sarj aletinde sorun yok bir başka s3 telefonda denedim nedeni ne olabilir sizce

 • ahmet

  bu yazılımı yüklemek garantiyi bitirir mi

 • 23:00 itibariyle güncellemeyi yaptım şimdilik sorunsuz çalışıyor.. anlatımınız vede program için tşklr..

 • Ben gayet başarılı kurdum. Fakat kimseyi arayamıyor mesaj atamıyorum! bu neden kaynaklanıyor olabilir?

 • berkay boz

  Admin lütfen yardım et.. 4.2.2 den 4.1.2 ye dönüşü denedin mi acaba sorunsuz oldu mu 4.2.2 yaptım ve çok pişmanım geri düşürmek istiyorum
  ‘4.2.2 yukledıgım zaman acılıyor sadece ondada turkce dıl yok dıl seceneklerınde de yok telefonu eskı surumune yukleyeyım dedım bu sefer de sadece samsung yazısında kalıyor acılmıyor telefon 4.1.2 ye nasıl dondurebılırım acaba’
  ‘hot mobıle dıye bı surum yuklemısım 4.2.2 ondan baska hıcbırsey kabul etmıyor’ falan gibi sorunlarla karşılaşmışlar admin siz bölye sorunlar yaşadınız mı lütfen yardımm edinnn

  • admin

   Bu sitedeki güncel 4.2.2 yi indirip kurun. Türkçe kullanabiliyorum ben. Hot mobile açılış ekranlı gelen bunun eski sürümü idi. Öncesinde bende onu yüklemiştim sonra bu sayfadaki günceli üzerine yükledim.
   4.1.2 ye geri dönmeden önce telefonu tamamen silmelisiniz. Recovery den herşeyi silin öncesinde.

 • recep çolak

  öncelikle şunu admine söylemem gerek bu güncellemeyi yaptıktan sonra telefonum garanti dışı kaldı bu en adiyi serefsizliktir.bastan anlatayım telefonumu yeni aldım daha 1 ay oldu orjinal telefom fonotel garantili. internette dolaşırken bu siteyi gördüm yorumlara baktıgımda roomun zararsız oldugunu gördüm ve odine ve roomu indirdim telefonu aynen yukarıda anlatıgı gibi uyguladım ve telefon başarılı bir şekilde gücelledi sonra birisin arıcaktım telefon bu hatayı veriyor ‘agda kayıtlı degil hatası’ sonra telefonum imeisine baktım 00149 diye degişmiş telefonu anlatıgım yere götürüm adam ban telefonun imei sini ucurmusun dedi bunu yaparız ama kendi hatan oldugu için 30 tl ye yaparız dedi neyse 2 gün bekledim telefon geldi garantiden imei düzeltildi ama garantiden br kagıt geldi ‘telfonuza illegal yazlım yüklenmiştir telefon garanti dışına geçmiştir’ dedi telefonuma llalı daha yeni odu ve garanti dışında kaldı sırf bu güncellemeyi yaptım diye kısaca admine şun söylemek isterim allah belasını versin başkada birşeyy söylicem allaha havale ettim bu yazıyı okuyun şimde benim gibi bu üçkagıtcıların oyununa gelmeyin .

  • admin

   Böyle terbiyesizce saygısızca yorum yazan birini ilk defa gördüm burada. İnsanlarla karşılık beklemeden birşeyler paylaşalım diye geç saatlere kadar emek harcayıp uğraşıp duruyoruz. Aldığımız tepki bumu şimdi. Sanki psrayla benden hizmet aldı. Bunlar insanın hevesini kırıyor. Tek söylemek istediğim bu akıllı telefonlar herkese uygun değil. (MUHTEMELEN IMEI KLONLANMIŞ BİR TELEFON GAZLADILAR BU VATANDAŞA. YENİ ROM YÜKLEYİNCE TELEFON ORJİNALE DÖNDÜ. SONRADA SERVİS TEKRAR KLONLAMAK İÇİN PARA İSTİYOR. BU VATANDAŞTA GELİP YANLIŞ YERE TÜFEK ATIYOR. BU GÜNCELLEME TELEFON IMEI SI DEĞİŞTİRMEZ.)

 • Bugrahan

  Merhabalar arkadaslar.Bunu cihazima yukledigim zaman garanti disi kalirmi kalmazmi?

 • S3 Mini çıkalı daha 1 yıl olmadı, hemen güncellemeleri kesecekler. Güzelim telefona güncelleme geleceği bile belli değil. Ayrıca keşke bu S3 Mini için de olmalıydı!!..

  • xrxdude

   S3 Mini için güncellemelerin devam edeceğiniz düşünüyoruz

 • yalçın attar

  selam benim tel galaxy s3 yurt dısından aldım ve turkıyede kayıt yaptırdım telefonuma güncelleme gelmiyor artık ne yapabilirim lütfen yardı halen 4.2.1. sürüm telden yapmaya calıştım olmadı

  • admin

   Şu an en güncel sürüm 4.1.2 dir

   • emre

    Peki yeni guncel surum geldiginde telefonuma guncellemesi gelicekmi bana 4.2.2. Güncellemesi gelmedi

    • xrxdude

     4.2.2 gelmeyecek otomatik olarak. Samsung resmi olarak 4.1.2 den sonra direk 4.3 yükseltme gönderecek, Ekim sonu gibi bekleniyor. Buradaki 4.2.2 piyasaya çıkmadan Samsungdan birileri tarafından piyasaya gizlice verilmiştir. Manuel yüklemek gereklidir.

 • Admin iyi güzelde.İmei numarası uçtu ? tr turkceli seçemiyorum ? nasıl olcak bu iş ?

 • mehmet ali

  admin bey benim telefonum 4.1.2 yi ykledim bitti fakat telefon açılmıyor sürekli samsung yazısına başlıyor neden lütfen yardım edin

  • admin

   Yukarıda verdiğim Sammobile.com linkinden orijinal en güncel 4.1.2 indirip yükleyin

  • xrxdude

   Fabrika ayarlarına döndürün. Üst ses+ Menü + AçmaKapama düğmesine beraber bas Android resmi çıkınca basmayı bırak, Rocevery ekranda wipe data/factory reset seç.

 • dincer

  Beyler fitil oldum 4.2.2 yi kurdum imei uctu dediginiz gibi eski roma gectim 4.1.2 ye ondada orjinal imei geri gelmedi konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum ne yapıcam hatta netten başka romlar denedim olmuyor eski imei geri gelmio!

  • xrxdude

   http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1918601 buradaki ArızaPatch dosyasını deneyin. Bunu kullanmak için telefonunuzun root edilmiş olması gerekli ve orada açıklandığı gibi BusyBox paketi yüklenmiş olmalıdır.

  • xrxdude

   4.2.2 kurmadan önce hangi firmware vardı? Sonu G2 veya G4 ile biten Temmuzdan sonra yayınlanmış bir firmware yüklemiş iseniz (ki bunlar henüz Türkiye’de yayınlanmadı) IMEI bilgisi bulunan EFS bölümü (baseband) v2 olarak değiştirilmiş bir ROM kullanıyorsunuz. Dolayısıyla EFS v1 tipi bir baseband ROM o bölümü okumaz.

 • Dinçer ÇÖVEN

  şu konuyu adam gibi tekrar bir anlatın imei uctu tariflerinizi harfiyen yaptım ama imei geri gelmedi konu hakkında aydınlatılmayı bekliyoruz emekleriniz ve yardımlarınız için tesekkürler eder cvplarınızın yolunu bekleriz…

 • Berk

  benim imei klonlu bu durumda orjinal imei ye dönecek sanırım ama bu yüklemeyi yapmak istiyorum şebeke kapanmaması için ne yapabilirim

  • xrxdude

   Telefonunuz root ise EFS yedeği alın. EFS yedekleme konusunu sitede aratın bir makalemiz var. Sonra EFS geri yükleyin.

 • Seda Nur Vardar

  Galaxsy s3 kullaniorum bu adroin yukseltmeyi goog play sotrdan indirsem sorun olurmu

  • DroidMan

   Oradan indiremezsiniz. Böyle bir olanak yok orada.

 • Ismail BUHUR

  Arkadaslar merhaba yaklasik 1 saat once telefonum S3 kendiliginden restart yapti ve su an surekli ayni seyi yapiyor ekran geliyor , tus kilidi aciyorum , sim giriyorum ve yaklasik 3 sn sonra tekrar baslatiyor.Bunun nedenini bilen arkadas varmi? Ben factory reset tarzi seyler yapma taraftari degilim cunku telefonumda birsuru bilgi var ve telefon acilamadigi icin bunlari alamiyorum.Baska bir yedekleme tarzi biliyor musunuz veya su internette resmi olmayan 4.2.2 surumunu Odin vs. tarzi programlar ile kurmayi denesem telefon garanti kapsami disina cikarmi?

  • xrxdude

   Son yüklediğiniz bazı uygulamalardan kaynaklanabilir. Bu durumda telefonunuzu “Güvenli modda” açarak şansınızı deneyebilirsiniz. Bunun için telefonu kapatın. Açma düğmesine basın ama ekranda SAMSUNG yazısı gelinceye kadar bırakmayın. Sonra bırakın ve hemen SES KISMA düğmesine telefon açılıncaya kadar basılı tutun. Açılınca sol altta “Güvenli Mod” yazacaktır. Bu durumda başlanğıçta çalışan tüm uygulamalar bypass edilir. Bu şekilde açılınca kapanmıyorsa temizlik yapın ve yedekleme alın.

   4.2.2 yükleme normal durumda garantiyi bozmaması düşünülür ama servislerin keyfi davranışları olabiliyor. Yani garanti riski var.

 • Tolga

  Merhaba güncellemiyi yaptım yalnız mesaj yazarken kelime öneriminde türkçe değil ingilizce oldu türkçe yapıyorum yine ingilizce yazıyor bunu nasıl düzeltebilirim ve bide bu güncellemenin yüklediği uygulamalar acayip bi dilde açılırkende samsung değilde hot mobile yazıyo telefonum orjınal

  • xrxdude

   Hot mobile ile açılan bunun önceki haliydi. 4.2.2 yi buradan mı indirip kurdunuz? Yapım numarası sonu UFME7 ile bitmeli. Kontrol edin. (Cihaz Hakkında menüsünden)

   • tolga

    burdaan indirip kurdum 4.2.2 oldu telefon sadece şarj sorunu oluyomu bilmiyom ama çabuk bitiyo şuan başka hiç bişey çok güzel ama açılışta hot mobile yazması kötü oldu düzeltebilirmiyim yoksa tekrar 4.1.2 yimi yüklemem gerekiyor

    • xrxdude

     Yukarıdaki linkteki UFME7 Romu Hot Mobile olarak açılan UFME3 den daha yenidir. Bu sayfadaki ROM u indirip kurunuz.

     • tolga

      link alabilirmiyim eski indirdiğimi indiriyo tekrar

     • xrxdude

      Alternatif link http://pc.cd/E87
      ZIP dosyanın içinden aşağıdaki isimde dosya çıkar I9300XXUFME7_I9300OXAFME7_I9300XXUFME7_HOME

     • Tolga

      Çok teşekkür ederim yardımcı oldugunuz için kusura bakmayın ugraştırdım biraz sizi ama şuan dediğiniz gibi yaptım güzel oldu tekrar teşekkür ederim

     • tolga

      bu arada orjinal telefonumun imei gitti nasıl gelicek acil cevap

     • xrxdude

      Sanırım yukarıdaki makaleyi tam okumadınız. IMEI için önceden EFS yedek almanız lazımdı. Aşağıdaki linkteki Alternatif-2 yi uygulayın.
      http://www.androiddunya.com/samsung-android-telefonlar-imei-sorunlari/

   • tolga

    yapım numarasının sonuda UFME3 ile bitiyo yanlış mı acaba

 • mustafa

  hocam peki telefonun garantisi düşer mi böyle bi işlem yapsak.
  bundan ayrı bir sorum daha olacak benim telefonum bazı wi fi olan yerlerde telefonda şebeke gözüktüğü halde telefon çekmiyor.şebeke var gözüküyor ama arama yapınca “ağda kayıtlı değil” yazıyor birisi de beni arayınca kapalı gözüküyor, yaklaşık 2 haftadır böyle.imei numarasını kontrol ettim bir sıkıntısı yok, virüste yok neden acaba
  s3-9300 kullanıyorum

  • xrxdude

   IMEI kontrolü http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php BTK sitesinden mi yaptınız. IMEI nin şebeke erişimi kapatılmış olabilir.

  • mustafa

   evet ithalat yoluyla ve imei numarası kayıtlı yazıyor.ne yapmam gerek, bu işlem yapsam garanti kapsam dışı olur mu, sorunumu çözermi?

   • xrxdude

    Bence SIM kartınız sorunlu olabilir. Operatörle görüşün önce. 4.2.2 yükseltme IMEI tamiri ile ilgili değildir.Orijinal olmayan bir ROM yüklemek telefon garantisini etkileyebilir. Risk size ait.

    • mustafa

     operatör her hangi bir sıkıntı olmadığını söyledi,anlamamda telefondan hiç bir ayarını kurcalamadım durup dururken böyle oldu.fabrika ayarlarına da döndürünce sorunum çözülmedi.garantisini etkilemeyecek şekilde bu sitedi her hangi bir işlem sorunumu çözmez mi yani ?

     • xrxdude

      Başka bir sim kart deneyin. Sizdekini de başka bir telefonda. Aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

    • Gulmir

     Merhabalar benim telefonun s3 ama bir sorunum war guncellme çıkmıştı bende guncelledim amma simde telim eski model samsung islemcesi cikdi nasil eski haline getirebilirim bilen warmy acaba yani kilidi ayarlary degisdi

 • mehmet

  hocam ben az önce yükledim ama arkadaşın dediği gibi ağ hatası veryor. şebeke var ama arama yapmıyor. btk sitesinden soruşturdum imei de sıkıntı yok efs de almıştım ama bi türlü yükleyemedim. ktool programını tekrar kurdum root erişimi istedi. yeni room de root erişimide yok yardımcı olursanız çok sevinirim…

 • hüseyin

  Hersey tmm yaptım Telefon acıldı ama imei eski gibi sağlam duruyor fakat ağda kayıtlı değil diyor neden acaba

 • xrxdude

  Buradaki güncelleme S3 mini için değildir. Normal S3 modeli içindir. http://www.sammobile.com sitesinde S3 minmi için olan orjinal ROM indirip onu kurun, açılır telefon

 • Tuğçe

  Bende 4.3 yüklü fakat birçok sorunla karşılaştığım için üstüne bunu yüklersem sorunla karşılaşır mıyım acaba?

  • xrxdude

   Bende 4.3 hiçbir soruna yol açmadı. Telefon belleği dahil herşeyi silmeniz lazımdı yüklemeden önce. Neyse 4.2.2 yükleyebilirsiniz. Önce EFS dahil yedek alın, sonra herşeyi yine silin (Wipe) sonra 4.2.2 yükleyin. IMEI sorunu oluşursa sadece yedek aldığınız EFS geri (restore) yükleyin

   • Tuğçe

    Telefonum çok fazla takılmaya başladı, wifi sürekli gidip geliyor. Müzik dinlerken kesik kesik, ekranı açmak için bastığımda çok geç açılıyor ama ben çok sevmiştim her şeyi silip tekrar yüklesem dediğiniz gibi daha iyi olur mu sizce?

    • androiddunya

     Evet telefonu sıfırlamak her zaman işe yarar

 • adem

  slm bende replika note 2 var bu güncellemeyi yüklesem sorun oluşurmu acaba ?

  • androiddunya

   Replikaları bilmiyorum. telefonu bozabilirsiniz.

 • nazlı

  s4 kullanıyorum ve yeni güncellemeyi indirdim fakat telefonum açılmıyo yardımcı olabilir misiniz?

  • androiddunya

   Otomatik güncellemeden mi bahsediyorsunuz. Burada anlatılan güncelleme S3 içindir

 • Kayra

  Ben bu romu yukledim memnudum ama telefonum cok donmaya basladi orjinal ron yuklicekmisim sanirim ancak orjinal romu bulamadim ne olur yardim et hocam

  • androiddunya

   Yukarıdaki yazıda 4.1.2 linki var zaten. Ünlem işaretli kutuda.

 • androiddunya

  4.2.2 güncellemesi atlandı. Direk 4.1.2 den 4.3 güncellemeye geçilecek Samsung tarafından.

 • Vakkas Ekinci

  Merhabalar Ben Telefonu 4.3 e Aldım Ama Telefon Bloke Oldu Arama Yapamıyorum Ağa Kayıtlı Değil Diyo Napıcam Lütfen Yardım Edin..

 • pusat

  slm admin ben s3ü 4.2.2 yaptım bunu ama efs dosyasını almadan benim imeil degişmedi agda kayıtlı degil diyor ve ag ayarlarini gine yaptim ginede olmadi sebebi ne yardim

 • Kezban Çebişli

  samsung S3 mini 18200 aldım 3 gün oldu kamerası net değil ne yapabilirim iade edip yenisini alabilirmiyim